RA-5 Vigilante

North American RA-5 Vigilante

1:48, Trumpeter No.02809
Pintér György - Múzeumi krimik Eredetileg A3J néven kezdték meg ennek kétüléses csapásmérő gépnek a fejlesztését az amerikai haditengerészet számára. Követelmény volt a nagy hatótávolság, és a nagy sebesség mellett a nukleáris csapásmérés képessége. A két darab General Electric J79 hajtómű 2230 km/h sebességre gyorsíthatta a gépet, hatótávolsága pedig 4800 km lett. Fegyverzetét belső bombatérben hordhatta. A szárnyak alatt összesen négy felfüggesztési ponton hordhatott fegyvereket, vagy póttartályokat. A repülőgép-hordozókon történő könnyebb tárolás érdekében a szárnyak végei felhajthatóak voltak, de a függőleges vezérsíkot is le lehetett hajtani.

AZ alap A-5-ből lett kialakítva a típus felderítő változata, ami az RA-5 megjelölést kapta. A gép hasa alatt egy hosszú tartályban különböző felderítő berendezéseket és kamerákat helyeztek el. Az új feladatkörben a Vigilante remekül bevált, a vietnami háborúban a US Navy legfontosabb felderítő repülőgépe lett. Néhány RA-5-ös gépet a haditengerészetnél szokatlan módon terepszínnel festettek le (standard South-East-Asia kamuflázs).
A Vigilante 1961-től 1980-ig állt szolgálatban.

A Trumpeter makettje nagyon szép kivitel. A terebélyes dobozban hét öntőkereten sorakoznak az alkatrészek. Sorja sehol sincs és jelentősebb beszívódással sem találkoztam. Az egész gép felületén finom vésett panelvonalak vannak. A pilótafülke elég részletes, bár ha csukott kabintetővel építjük meg, akkor legalábbis az operátor fülkéjéből semmi sem fog látszani. A futóművek és aknáik szintén szépen sikerültek, a fékszárnyak és az orrsegédszárnyak kitérítve is megépíthetők. A makett egyik érdekessége, hogy a két hajtóművet is mellékelik, méghozzá teljes terjedelmében és részletességében. Mondani sem kell, hogy ezekből talán halványan a turbinalapátok fognak csak látszani a levegőbeömlő felől nézve, más viszont nem. A szárnyvégeket felhajtva is el lehet készíteni, de a függőleges vezérsík is lehajtható. Az igazán ínyenceknek jó hír, hogy az orrkúp alá mellékelték a radart, és a légi utántöltő szerkezetét is megcsinálhatják nyitott helyzetben.

A kithez két gépre való matricát kapunk, a matricák pontosak és vékonyak.

Összességében elmondható, hogy egy szép és pontos makettet adott ki a Trumpeter, mely összeállítva tekintélyes méretével gyűjteményünk egyik uralkodó darabja lehet. Sajnos az ára is "uralkodói".
doboz
doboz
keret1
keret1
keret2
keret2
keret3
keret3
keret4
keret4
matrica
matrica
festés
festés
2008.09.24.
trooper
Pelikán Makett Klub
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció