SA-9 Gaskin

9K33 Sztrela-1 - SA-9 Gaskin

1:35, Dragon
Pintér György - Múzeumi krimik 9K33 Sztrela-1 légvédelmi rakétarendszer történeti áttekintése

A rendszer fejlesztését a szovjet minisztertanács 1960. augusztus 25-én rendelte el. Az első teszteléseket 1964-ben elkezdték, de a munka csak a hatvanas évek közepén gyorsult fel. A szovjet javaslatára 1968. április 25-én elfogadott határozattal lett rendszeresítve a NATO-nál SA–9 Gaskin elnevezésű rendszer. Az új rendszer 1970 decemberében állt szolgálatba Sztrela–1M típusjelzéssel. Hazánkba ezek a rendszerek érkeztek 1975-ben. Hamarosan (1978-ig) mind a tíz gépesített lövészezred rendelkezett ezzel a rendszerrel. A rakétát az indító-tároló konténerben helyezték a harcjármű indítószerkezetére. A cél elfogása érdekében harci munka során a konténer fedelét kinyitották, így a célkövetőfej zavartalanul működhetett.

A rakétahajtómű két fokozatból épült fel. Az első vetőtöltet feladata a rakéta konténerből történő kivetése és a kezdő sebességre történő felgyorsítása. A harcjárműtől 5-8 m-re bekapcsolt a rakétahajtómű, amely a rakétát 420 m/s-os sebességre felgyorsította, majd a teljes repülési idő alatt ezt stabilan tartotta. A szilárd hajtóanyag speciális formája biztosította a folyamatos kiégést.
A közelségi gyújtó speciális hullámhosszú fénysugarat bocsátott ki, amikor a célról visszaverődő fényimpulzusokat az érzékeny vevőfej érzékelte működtette a biztosító-robbantószerkezetet, így felrobbant a robbanófej.

A másik harci elem a 9A31M típusú harcjármű, amely a BRDM–2 felderítő jármű alvázára épült fel. A speciális formájú toronyszerkezet közepén helyezték el az optikai irányzékot, jobb és baloldalon két darab konténert befogadó indítószerkezetet. Az irányzókezelő oldalszög szerint lábaival fordította el a tornyot, míg mechanikus meghajtás alkalmazásával, kézzel irányozta meg a célt helyszög szerint. Az optikai ablak segítségével történt az előirányzás, amit az optikai irányzékkal pontosított. Majd indította a rakétát, vagy rakétasorozatot 5 s-ként.

A harcjármű utántöltése a tartalék rakétákkal a személyzet feladata volt. A kezelő a járművezetővel együtt helyezte őket az indítóberendezésre.

A harci munkát rádió-iránymérő segítette, amely a cél által alkalmazott elektronikai sugárforrásokat mérte.
A 4 db harcjárműből álló légvédelmi üteg teljesen önállóan szervezte harci munkáját. A mobil rendszer rövid megállásból is tüzet nyithatott, a reakcióideje 8-10 s volt. Indítás után már a következő célpontot irányozta meg. Az üzemeltetés során már a nyolcvanas évek elején kiderült, hogy a rakéták üzemidejét nyolc-tíz évre tervezték, ennyi idő múlva a szilárd hajtóanyagban bekövetkezett átalakulások miatt a hajtómű beindításakor a hajtóanyag nem égett folyamatosan, hanem felrobbant. Már 1983-ban minden negyedik rakéta felrobbant az indítás után. Így érthető okokból a rendszert gyorsan kivonták a hadrendből.

A makettről

A Dragon 1:35-ös méretarányú makettje. Dobozból készült. Értékelésem szerint jó minőségű. Sorjával egy-két kivétellel találkoztam. Illesztések jók, tömíteni nem kellett.
SA-9_Gaskin
SA-9_Gaskin
kecel
kecel
gaskin1
gaskin1
gaskin2
gaskin2
gaskin3
gaskin3
gaskin4
gaskin4
gaskin5
gaskin5
2008.02.02.
Völgyi József (volgyi.jozsef), Siófok
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
juge75
2009.01.21. 06:54:18
Nos, jó pár hiba van a maketten és a járművön, amit ki tudja miért hasra ütve készített a gyártó.
Az irányzó ablaka teljesen rosz és túl nagy az ablak nyitási oldalán, szemből jobb oldalon valami érdekes alakú lemezt tett ami abszolút kitalált, hiányzik a makettről a csörlő,szintén hiányzik a mozgó elemek csövezése és annak teljes felületén egy nagy semmit találunk, a vezető ablak páncél lemezei szögletesek szemben az eredeti kerekített szélű, és nem így vannak zsanérozva, az eredeti lapos vasalású zsanérral rendelkezik.
Hiányzik a periszkópok tetejéről a lemez, a rakéta konténerek és a fedőlapok nyitott állapotban barnás színűek (mint a nyers nyomtatott áramkör), a rakéta fej üveg búra alatt van és nem fémszínű, a benne levő keresőfej matt fekete, csak a mögötte levő tükör froncsorozása csillog.
A rakéta konténer ajtajait rugó nyitja, teljesen ütközésig a konténer aljáig.
Hiányos és rosz elhelyezésűek a konténereket tartó elemek a fémkeret és a konténer között.
Szintén nem stimmel az oldalsó tartó keret rögzítése, az eredetin nem 2 hanem 3 elem van, le és fel is mozgatható, ha nincs rá tartalék rakéta rögzítve, a hátra (szállítási helyzetben) eresztett komplett indító-tartó platformot is ez tartja-védi, amit harchelyzetbe nyitás előtt oldanak.
Sajnos a rakéta konténer 3-4 mm-rel rövidebb lett, az orr alatt lévő nyitható ajtó nem középen, hanem szemből nézve bal oldalon van.
Mivel az irányzó üvege hatalmas (a sztrela-10 még nagyobb), érdemes beépíteni legalább a műszerek imitációit.
A jármű páncéltestén sok az apró pontatlanság, szemből vonó szemeknél nincs jól kialakítva a forma, a kerékjáratok íve sem teljesen jó, bár ebben a változatban nincs mankó kerék, a helyén lemez van.
Az oldalsó páncélon lévő fellépők belső felén van egy lemez, ami meg gátolja hogy a boka rosz helyre kerüljön, valamint a belső és külső lemezek között a fő és mankó kerekek között van egy védő-merevítő cső.
Ha eme csekély eltéréseket orvosoljuk, valóban szép jármű lesz belőle.
volgyi.jozsef
2009.03.01. 14:11:34
Köszönöm az észrevételt.
A Dragon harcjárműve megtetszett, így dobozból építettem meg és az apró részletekkel nem foglalkoztam.
Bízom benne, hogy amit Te készítesz az az eredetinek a megfelelő mása lesz.
Munkádhoz sok sikert kívánok.
cooper
2009.11.16. 08:54:09
jól mondod ,én se vagyok hive az ilyen pipeckedö aprólékosságnak,az öszhatás jó legyen és ennyi,Amúgy én brömi vezetö voltam és az ütegnél 2 gép se hasonlitott egymásra
Murmuc
2010.11.19. 21:43:13
Kedves József! Én is most készülők megépíteni ezt a mekettet így nem értek egyet "Cooper" hozzászólásával. A megépítésnél törekedj a tökéletességre, amiben csak a saját korlátaid szabjanak határt, különben csak összeraksz valamit!
A külsők eltéréseiről "Juge75" már leírta a lényeget, csak annyit tennék hozzá hogy szélvédők védőpáncélját csak két állásban lehetett tartani. Vagy teljesen kinyitva, vagy lecsukva. Ilyen állásban mint a képeken sohasem volt.
Ami a technikai részét illeti, és a leírásodhoz kiigazításként hozzáfűznék:
"Biztosító-robbantószerkezet" ilyen nem volt, csak a biztonsági végrehajtó mechanizmus aminek a feladata nem a robbantás volt hanem a rakéta be illetve a kiélesítése!
"Rádió-iránymérőnk ami a cél által alkalmazott elektronikai sugárforrásokat mérte", nem volt! A célt vizuálisan derítettük fel illetve az ütegvezetési pont által adott koordináták alapján.
"A cél elfogása érdekében harci munka során a konténer fedelét kinyitották". A konténer fedelét csak a célkövető fej felpörgetése és a cél beirányzása után nyitottuk, és mindig az aktuális sorszámút, ebből adódóan egyszerre a négy sohasem volt lenyitva!
"A 4 db harcjárműből álló légvédelmi üteg teljesen önállóan szervezte harci munkáját." A négy harcjárművet egy BTR-60-as ütegvezetési pont koordinálta amely kapcsolatot tartott az ezreddel illetve adott esetben egy közeli lokátorállomással.
sipa-86
2010.11.29. 18:58:28
Kedves Mindenki!
Már több, mint 15 éve makettezek és egyszer sem szóltam le más munkáit, mert tudom, hogy elkezdtem valahonnan és tudom, hogy mindig lehet újat tanulni és tovább fejlődni! Manapság sokkal könnyebb elkészíteni pontosan egy járművet hála az internetnek, mint anno. Szeretem elolvasni a hozzászólásokat, mert abból is csak tanulni lehet, viszont kifejezetten utálom az olyan emberek irományait akik csak okoskodó jelleggel szólnak hozzá a dolgokhoz (és ezzel most Murmuc-ra célzok)! A makettezést mindenki más miatt csinálja, de egy a lényeg, hogy örömünk legyen benne! Mindenki munkája más és más, mindenkinek máshogy tetszik és ebben ez a szép!
Szerintem ne kritizáljon egy olyan ember, akinek a "műveit" mi nem tudjuk kritizálni!
További jó munkát mindenkinek!
Murmuc
2010.12.06. 10:13:16
Kedves Sipa-86!
Nem értem, melyik mondatomból olvastad ki azt hogy "leszóltam" ezt a munkát?
Öt észrevételt tettem amiből csak kettő vonatkozott a makettra,és azok is olyanok voltak amelyek nem igényeltek plusz munkát, csak az életben így sohasem álltak!
A többi hozzászólásom a leírással volt kapcsolatos, amelyek egyszerűen nem fedték a valóságot!
Az én észrevételeim a makettel kapcsolatban inkább azoknak szóltak, és elnézést ha nem nekik címeztem az előző hozzászólásomat, akik iránymutatóként vennék a későbbiekben ezt a munkát!
"Okoskodás"?
juge75
2015.01.31. 15:51:19
Nem okoskodás volt Murmuc hozzászólása, vedd tudomásul, ő egy olyan ember, aki dolgozott is ezzel a technikával. Ismeri, ezért tudja, amit te okoskodásnak véltél, azt ő bizony keményen megtanulta, alkalmazta. Akkor írj hasonlót, ha te is rendelkezel ismeret anyaggal, a kritika nem bántó szándék, hanem vélemény nyilvánítás. Ha ide feltesz valaki valamit, akkor viselje el a negatívumot is ugyanúgy, mint a pozitívumot.
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció