Pintér György - Múzeumi krimik
Lánctalphoz használ kiegészítő:
MasterClub
T-34/76 STZ 550mm M1942 Winter-spring Early Type
Szeretném bemutatni nektek frissen elkészült SU-100-as makettemet.Mivel alapvetően célom, hogy az összes második világháborús tankelhárító járművet összerakjam, kötelező darab kellett legyen ez a szörnyeteg, mely külsőleg annyira ellentmond a józan észnek, mint a repülő szarvasbogár.
A járműről:
A SU-100-at 1944-ben fejlesztették a SU-85-ös alvázából, melynek alapjául a T-34-es szolgált. Lövege a második világháború legjobb, D-10S 100mm-es lövege lett, mely képes volt 2 kilométerről átütni a 125mm-es páncélzatot, vagy 1500 méterről a német Párduc tank 88mm-es homlokpáncélzatát.
A második világháború után ez a löveg került a T-54 és T-55-ös orosz tankokra.A SU-100 1944-ben, a háború utolsó évében, márciusban került bevetésre Magyarországon, a Balatoni csatában. 1945 júliusáig 2335 darab készült belőle.A háború végén gyártása tovább folyt, és egészen az 1970-es évekig megjelent a Közel-Keleti hadszíntereken.
Szívünknek fájó módon részt vett az 1956 magyar forradalom és szabadságharc leverésében is.
A jármű alapadatai:
Legénység: 4 fő
Súly: 31,6 tonna
Hossza: 9,45 méter
Fő fegyverzet: 100mm D-10S löveg (34 töltény)
Motor: 520 lóerős V-2-34M dízel V12
Maximális sebesség: 50km/h
A makettről:
Az építés kimondottan könnyen ment. Egyetlen komoly negatívumként megjegyezném, hogy a törzs nem zárt. Nem tudom, mi oka lehet, de a Revell úgy gondolta ennél a makettnél, hogy ami nem látszik,azzal kár bíbelődni. Ennek következtében a lánc felett a váz nyitott.
Sajnos későn kapcsoltam, hogy le kéne valamivel zárni, így bizonyos szögekből nem is fotózható normálisan a makett, illetve a felső ajtóknál kénytelen voltam alulról valami takarást beiktatni a kiszűrődő fény miatt.Ettől függetlenül a makett többi részén én nem találtam kifogásolható dolgot.
A gumilánctalpat mellőztem. Helyette a MasterClub működő lánctalpát választottam.
A kezdeti lelkesedésem azonban alábbhagyott, amikor szembesültem, hogy a működő lánctalpat egyáltalán nem lehet működő módon összerakni, sőt, egyáltalán sehogy nem lehet összerakni.Mivel azonban mégsem szerettem volna a gumi lánctalpat alkalmazni, ezért szemenként ragasztottam össze őket. Magam sem voltam biztos a dolgomban, de azért valahogy összejött. Előbb simán összeragasztottam, majd vártam, amikor már elkezdett kötni a ragasztás, de még nem vált merevvé, majd az így módon kapott "működő" lánctalpat finoman felhelyeztem a makettre.Pár alkalommal megadta magát egy pár szegmens, de azért meglepően stabil maradt. Mindenesetre szerintem jobb lett, mintha a guminál maradtam volna.
A festékek tekintetében a Revell 91+9-es kombinációval alapoztam, majd kapott egy 84-es festést a rozsdásodás átderengése végett,és erre jött a Model Master 2129 Russian Armor Green. Igazából lehetett volna bármilyen zöld, mivel itt valaki megjegyezte, hogy az orosz tankok "AS", vagyis "ahogy sikerül" zöldek, tehát itt annyira nem izgultam, mit kapok eredményként.
Mindenesetre meg kellett állapítsam, hogy a Model Master festék nagyon jó festék. Most dolgoztam vele először és nagyon bejött. Ecsettel és fújva is.
A koszolást a szokásos pasztellkrétákkal oldottam meg. A hordók benyomódását mikrofúróval értem el, bár lehet,hogy inkább valami forró csavarhúzóval kellett volna benyomni. Ebben még nincs rutinom.
Összességében tetszik a végeredmény. Amit bánok egy kicsit, hogy a hajlakkos módszert is kipróbálhattam volna, de majd legközelebb.