Senna, de nem F1…

Dassault Mirage 2000C

1:72, Italeri No.1381 (2016)
Pintér György - Múzeumi krimik Egy korábbi cikkemben már volt téma a "hogyan készül a 3D falikép", de most utasszállító helyett legyen egy vadászgép, melynek az alapja egy Italeri készlet volt.

Kerestem az újabb repülős lehetőségeket és témákat, amikor rábukkantam egy videóra, amiben Senna sisakjára emlékeztető festésű Mirage volt. Az ötlet rögtön megtetszett, ráadásul kedveltem Senna-t, így biztos voltam benne, hogy ezt a repülőt is elkészítem.

Na igen, de ilyen matricát senki nem gyártott még 2019-ben… A nagyobb baj viszont az volt, hogy akkoriban alig volt elérhető és használható fotó a neten az igazi gépről. (A vadászrepülő és Senna történetéről, valamint az akkori eseményről és a jubileumról most nem írok, ezeket az infókat interneten ma már magyarul is meg lehet találni.)

A makettet gyorsan meg is vettem, majd feltettem a kérdést a helyi ismerősömnek, aki az egyedi matricákat készíti nekem (és Brent-air-decals néven ismert), hogy "megoldható?" Rövid válasza volt csak, "Kein Problem".
Annyit leegyeztettünk, hogy mikor és hol találkozunk, mert kell neki a géptörzs és a szárny, aztán jelentkezik, ha kész a matrica.

A "cica" (jaguár) matricája okozta a legnagyobb fejtörést a matrica készítésekor, de a grafikus hamar korrigálta az első formai hibát és küldte a képeket a kész matricáról. Pár nap múlva a postás csengetett és már érkezett is a "vizes matrica".

Nem vagyok nagyon jártas vadászgép festésben, így az igazi szakértők (és persze én is) látják a "hibákat", de mivel ez a gép a képeken is teljesen tiszta volt (mert múzeumi darab), így a "koszolás" is elmaradt a makett esetében.
A pilóta helye a makettben üres, a fülke teteje pedig az igazihoz hasonlóan matt fekete lett.

A géptörzset a kedvenc Tamiya (TS-17) festékemmel festettem alumínium színre és a jaguár matrica alapján történt a sárga szín maszkolása, majd festése. A matricákkal nem volt gond, valóban formailag és méretileg is megfelelő lett minden.

A saját faliképem repülője alatt modellvasúthoz használatos fű van, a szokásos képkereteknél szélesebb használata pedig kis mértékben a portól és a sérüléstől is jobban védi a kész makettet.
Amint elkészültem a Mirage "füvön parkoló" felével, egy régi jó ismerős azonnal megkeresett, hogy szeretné a gép másik felét az irodájába, de az egy "város felett repüljön", így az is megépült.

Az Italeri makettjeivel kapcsolatban sokszor vegyes értékeléseket lehet olvasni, de ezzel a készlettel nem volt különösebb építési probléma. Igen, valóban nem egész gép készült belőle, de építés előtt sokáig a két fél géptörzset is próbálgattam egymáshoz, amik elég pontosnak tűntek, de végül a helytakarékosság miatt mégis a szokásos fél verzió mellett döntöttem.
A kabintető gyárilag hibás volt, amit egy e-malben küldött kép és "reklamáció" után ingyen (és hihetetlen gyorsan) kicseréltek.
A dobozfedélrajz
A dobozfedélrajz
A Mirage füvön parkoló "fele"
A Mirage füvön parkoló "fele"
A Senna emlékére átfestett Mirage São Paulo felett egy elképzelt jelenetben
A Senna emlékére átfestett Mirage São Paulo felett egy elképzelt jelenetben
A gép sosem repült ezzel a festéssel, ekkor már kivonták a szolgálatból
A gép sosem repült ezzel a festéssel, ekkor már kivonták a szolgálatból
A Mirage jelenleg az Annápolis-i légibázison van kiállítva
A Mirage jelenleg az Annápolis-i légibázison van kiállítva
2024.09.05.
Németh Gábor (NGPETI)
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
Mekett
2024.09.05. 12:19:14
Szokás szerint nagyon szép, dekoratív munkák!

A gépet egy dupla évforduló alkalmából festették át 2019-ben. Az egyik Sennát halálának 25. évordulója, a másik, hogy 30 évvel korábban már megreptette a légierő (nem először).
Kiindulásnak itt egy videó a gép 2019-es leleplezéséről az Anápolis-i légibázison, ahol azóta is ki van állítva: https://youtu.be/Ggrgy9AN_4Q?t=9
A brazil légierő 2013-ban kivonta ezeket a gépeket, így ez sosem repült ezzel a festéssel.

Néhány infó kiindulásnak, akit érdekel az esemény:
https://senna.com/en/ayrton-senna-e-homenageado-com-aviao-estilizado-da-forca-aerea-brasileira/
https://www.aeroflap.com.br/en/meet-caca-da-fab-inspired-by-ayrton-senna/
NGPETI
2024.09.06. 08:24:27
Köszi Mekett!
Annyival egészíteném ki, hogy a póttartályon látható 40-es számnak is van jelentősége, mégpedig a Jaguar Squadron 40 éves fennálását jelzi.
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció