Pintér György - Múzeumi krimik
Üdv minden kollégának!
Ezt a kis diorámát szeretném bemutatni, ami az első téli diorámám.
Pz.Sf. V "Sturer Emil":
A "Makacs Emil" egy prototípus páncélvadász, összesen kettő darab volt belőle. Egyet kilőttek a szovjetek, a másikat pedig zsákmányolták. Nem vált be a tank nyitott teteje és könnyű páncélzata miatt. Szintén első Trumpeter makettem. Nagyon élveztem az építését és viszonylag gyorsan kész lettem vele. Először a teknőt kell összeépíteni, majd a löveget és a küzdőteret. A löveg (és a küzdőtér) összeállítása nekem különösen tetszett mivel nyitott tankot még nem építettem. Az egész tankot összeállítás előtt festettem magam által kevert szürkéből, majd ezután állítottam össze. (Persze a kisebb alkatrészeket ráraktam.) A lánctalp ebből a vinyl anyagból van, viszonylag könnyen lehet vele boldogulni. A lánctalpakat lógva csináltam meg amit ecsetvéggel értem el, mivel bedugtam a teknő és a lánctalp közé. Megfolyásokat készítettem majd igazi rozsdaporral készítettem rozsdafoltokat. Az egészet feketével filtereztem. (A rozsdaport úgy csináltam, hogy voltak itthon régi kissé rozsdás szerszámok, amiket 120-as csiszolópapírral lecsiszoltam és a rozsdaport begyűjtöttem. Szerintem remek ötlet volt)
Végül ragasztó és szódabikarbóna segítségével havaztam.
German Pz.Kpfw. KV-2:
A németek zsákmányoltak a szovjetektől KV-2-es tankokat, befogva saját felhasználásukra. Ezt a tankot is élveztem építeni, viszonylag ezzel is gyorsan haladtam. A nehéztankot szintén ezzel a magam kevert szürkével festettem. Ennél is megfolyásokat, illetve rozsdafoltokat készítettem ez említett módszerrel, illetve itt is filtereztem. A lánctalppal kissé nehezebben boldogultam mint A Sturer Emil-nél, mivel a lánctalpak kicsik voltak ráadásul még ezeket is lógva akartam elkészíteni. Egy kis meleg víz, illetve hajszárító megoldotta a problémámat. Egy baj volt, márpedig az, hogy a lánctalpak összeugrottak az eredeti méretükre, miután kihűltek. :( Szerencsére a lógó részek nem feszültek ki. Következett a havazás, amit úgyanúgy készítettem mint az előzőnél.
A dioráma:
Ezt hungarocell lapra készítettem. A dombokat a leeső részekből ragaszottam össze, majd gyertyaláng fölött formáztam. Leragasztottam papírtörlővel, majd pedig következett a havazás. Itt is mint a többi diorámámnál segítséget nyújtott Adóba László könyve. Az általa leírt módszerrel készítettem el a havat. Faragasztó+kicsi víz+szódabikarbóna amit tejfölállagúra kevertem. Ezt a masszát szétterítettem vastagon majd egy szitával szódabikarbónával meghintettem és lánctalpnyomokat készítettem. A fenyőfát is a könyv segítségével készítettem. Egy darab ágat kihegyeztem, majd lyukakat készítettem és drótokat ragasztottam bele. Erre hosszú szárú mohát ragasztottam, majd a mohát retuspisztollyal festettem, mivel kisárgultak illetve kiszáradtak. Ezután havaztam a fenyőt és beleragasztottam az alapba. Ezzel el is készült ez a kis "mű".
Kritikákat várom! Jót, rosszat egyaránt! :)