Pintér György - Múzeumi krimik
Tisztelet!
A repülő eredetijéről nem írnék semmit, mert az információkból, képekből rogyásig van az Internet.
Kint élek az Egyesült Királyságban és egyszer ellátogattam a londoni RAF múzeumba. Nagyon megtetszett, amit ott láttam és előhozta belőlem a kisördögöt. El is mentem venni gyorsan egy P-51D Mustang-ot (később írok arról is) és ezt a Spitfire-t.
Makett:
Nagy meglepetés ért, amikor kinyitottam - az amúgy szép grafikájú - dobozt. Az Airfix-ről anno nem a minőség jutott az ember eszébe rögtön, de ez egy látszólag vatta új szerszámmal gyártott makett. A matrica lap szép, jó minőségű, a méretarányhoz képest részletes. Mindent egybe vetve bizalomgerjesztő látvány fogadott.
Építés:
A makettet a dobozból építettem meg, mindenféle tuning nélkül. Ebben a méretarányban szerintem nincs értelme. A szokásos metódust követtem, a pilótafülke volt az első. Kapunk műszerfalat (matrica) is. Kár, hogy a végén alig látszik, de engem megnyugtat, hogy ott van :) A készlethez kapunk egy átlagos minőségű figurát is. Itt el is kellett döntenem, hogy kiengedett vagy behúzott futószárakkal építsem-e meg a gépet. Én az utóbbit választottam, mert szerintem kiengedett futószárakkal olyan egy repülő, mint a totyogó kacsa a parton. Megbontja a gép szép formáját, vonalait. Így aztán kipingáltam a figurát a megadott színekkel és behelyeztem őt is, mert a száraz próba során kiderült, hogy a törzsfelek összeragasztása után ez már nem fog menni. A törzs is és a szárnyak is nagyon szépen illeszkedtek, még a - vésett - panelvonalak sem voltak elcsúszva. Azért egy kevés Revell putty-t kapott. Jött a vizes csiszolás, majd a Tamiya alapozó. Ezt flakonos spray formájában vettem, jól használható, hamar szárad.
Alap színnek Tamiya XF-52 Flat earth-öt fújtam fel a gép tetejére. A hasra XF-21 Sky került. A zöld XF-61 Dark green. A maszkolás Tamiya maszkolószalaggal készült. A színek felvitele után az egészet lekentem a Humbrol Gloss Varnish-ával. Jöttek a matricák, melyek felhelyezése során Humbrol Decal Fix-et használtam. A panelvonalakat jól felhígított fekete művészolajjal folyattam be, a felesleget pedig terpentinnel épphogy megnedvesített papírtörlővel távolítottam el. Az egész művelet végén jött pár réteg Tamiya matt lakk, majd a korona, a kabintető. A rádió vezetékét horgászzsinórból/damilból készítettem és feketére festettem. A géppuskáknál felvittem egy kevés fekete pigmentet is.
Mindent egybe vetve nagyon élveztem az építést és szerintem a végeredmény sem lett rossz.