Pintér György - Múzeumi krimik
Üdv minden makettezőnek!
Más helyen már utaltam rá hogy a makettező érdeklődésem központjában a modern IDF harcjárművek mellet a nagyobb léptékű történelmi figurák állnak.
Ennek fő oka talán a régi korok nagyszerűen megalkotott színpompás hadi ruházatai,fegyverei iránti vonzalom,tisztelet lehet,mindenesetre számomra szemet gyönyörködtetőek.
Szerencsére a makettgyártók nem szűkmarkúak velünk,"figura bolondokkal",és jó néhány évvel visszatekintve a kínálatra,egyre több,váltakozó minőségű figurával lepnek meg,azaz inkább halmoznak el bennünket.
Ebben a cikkben egy ukrán gyártó,a Miniart 1/16(120mm)fröccsöntött szamuráj figuráját mutatnám be néhány mondatban.
A figura kicsit drágább mint a Miniart átlag gyalogosai,de olcsóbb mint a lovas figurák.Ezzel egy ár kategóriában van még a római gladiátor,amit szintén beszereztem már,és ha dobozbontást írnék arról is nagyjából ugyanazt írnám mint a spártai harcossal kapcsolatban.
De most a szamuráj a "főszereplő".
A makett építése nem volt zökkenőmentes,mert ennek a gyártónak a figurái,hasonlóan ehhez,általában olyanok amiken vannak illesztési gondok,komolyabb sorják és egyebek,de ez nem jelenti azt hogy nem lehet élvezni az építést.
Volt egy-két olyan probléma amit komolyabb,koncentráltabb figyelem mellett lehetett csak megoldani,de sikerültek ezek is.Kicsit nehezebb volt a kézfejek karddal való helyes beállítása a karok beállítása a kardot tartó kézfejekhez,a "ruha anyag" öv összeállítása,és a derék alatt,a combokat védő páncélzat helyes pozicionálása.Ezekhez kellettek a száraz próbák is,de néha,mire a ragasztásra került a sor,nem egészen oda "akartak kerülni" a dolgok mint előtte.Ilyenkor lehetett húzni-vonni,a darabokat mire helyre kerültek.
A műanyag néha iszonyat lassan akart összekötni,ami bosszantó,mert ha aztán mégis elmozdult a ragasztás alatt lévő darab,akkor ott maradt a csúnyán roncsolt,"pókhálósodott" nyom,és megint javíthattam.Tehát azt mondanám hogy fura egy műanyag,valahogy nem túl ragasztóbarát.
Amúgy a figura teljesen dobozból lett építve,mindössze annyit változtattam rajta,hogy az arcot teljesen eltakaró maszkot az orr rész felett levágtam,mert azt sem akartam hogy az arcból ne látszódjon semmi,meg azt sem hogy teljesen lemarad a figuráról.Így keresetem olyan evidenciákat az interneten,amik bizonyítják hogy volt ilyen "félálarc" opció is a valóságban,és mivel a keresés eredménye pozitív lett,e mellett döntöttem.
A figura festése leginkább Vallejo vizes bázisú festékekkel,ecsettel történt.A festési séma a dobozon bemutatott képen más mint amilyen lett a figurán,de ezt is csak úgy mertem magamnak megengedni,hogy "nyomoztam" előtte.Így a nadrágra és a felső ruházaton a kar és hát részekre is fehér cseresznyefa mintácskák kerültek,viszont a mell és hátrészi páncélon más motívumokat kaptak.Itt használtam alkoholos filceket is pl. arany,piros,fekete színűeket,mert ezekkel sokkal könnyebb volt a vékonyka vonalakat felvinni mint ecsettel.Hasonló minták vannak a sisak front részén is a szarv két oldalán.
A figura talapzata egy házilag összeállított fa alap,amire balsa fából kisebb darabkákat szabosgattam és vizes bázisú faipari fehér ragasztóval rögzítettem őket.
(Sok internetes diorámát megnéztem a kiválasztott figurával,de mindegyiken sík talajon állt a szamuráj.Ettől eltérően szerettem volta megjeleníteni a figurámat és döntöttem a kicsit lankás verzió mellett.)
Később,miután jól kiszáradtak a ragasztott elemek,valamilyen katyvasztott anyaggal átvontam hogy egy szórható,homogén felületet kapjak.Miután ez is elkészült,jöhetett a szórás,aminek következtében kialakult a végleges(?)kinézet.(A zárójelben a kérdőjel utal arra hogy talán egyszer valamilyen kisebb,glicerin kezelt növényt is oda fogok tenni,hogy megtörje a mostani,talán kicsit monoton képet.)
Konklúzióként azt mondom hogy ennyi pénzért nem rossz makettet kapunk,viszont garantált az is hogy lesz vele munka bőven.
Ennek ellenére egy nagyon látványos,színpompás figurát tudhatunk majd benne a magunkénak.