Pintér György - Múzeumi krimik
A 2. világháború egyik legjobb harckocsitípusának fejlesztését 1937-ben kezdték el. Forradalmian új konstrukció volt: döntött páncélzatú test, melyet hegesztéssel szereltek össze; öntéses eljárással készült torony. Nagy előnye volt a típusnak, hogy az egyszerű technológia miatt kevésbé képzett személyzet is elvégezhette az összeszerelést, és a harctéren is könnyen javítható volt. Megbízható motorja a német harckocsiknál jóval nagyobb hatótávolságot biztosított számára. A T-34/76 1941-ben állt hadrendbe. A nyugati szakértők egybehangzó véleménye, hogy a T-34 első fellépésekor 1941-ben,a Szovjetunió megtámadásakor tűzerőben, páncélzatban és mozgékonyságban minden más harckocsit felülmúlt. A T-34-es a legnagyobb lőtávolságról is ki tudta lőni a német Pz III. és Pz IV. harckocsit, ezek viszont csak kivételes esetben tudták leküzdeni. A kurszki csatában a Panther-eknek is méltó ellenfele volt. A T-34 páncélzata 45 mm volt, 30, 45 és 50° szögben döntve. A ferde páncélt a páncéltörő gránátok nehezebben ütötték át, könnyebben elcsúsztak rajta, vagy lepattantak róla. Két fő változatban készült. A már így is jelentős tűzerőt 1944-ben tovább növelték.
(http://www.masodikvh.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=945&Itemid=382)
Az építés:
Az összerakás ugyanúgy kezdődik mint ahogy a tankoknál szokás, a fogaskerekekkel, amiket két darabból kell összeilleszteni, 7-7 darabot oldalanként, majd a kész ezeket ráhelyezni. Utána a lánctalp jön, amit 14 darabból kell összeilleszteni oldalanként. Ez nem lenne akkora nagy baj, ha nem lennének bődületes illeszkedési hibák. Egyébként sem vagyok kibékülve a lánctalpakkal (lásd: Király Tigris;szintén Italeri), de itt valami borzasztó volt megcsinálni. Mivel nem passzoltak össze, így magamnak kellet megoldani a helyzetet ami sikerült is. A lánctalp építésekor a leírás nem ér szinte semmit, a kész makett végén még maradt alkatrész a lánctalphoz, pedig az rendesen körbeér. De ha ezen túllendülünk akkor már nem lesz semmilyen problémánk, legalábbis nekem nem volt. Ha ezzel megvagyunk jöhet a két rész összeillesztése az alappal, a tető, majd a lövegtorony. Ezek egészen egyszerűek akárki össze tudná rakni, az illeszkedések kielégítőek nem úgy mint a lánctalpnál. Belső berendezés nincs, de van egy tankvezető és még egy ruszki PPSH-val a kezében, őt 4 darabből tettem össze, a tankost háromból (test+karok).
Festés:
A festéshez három sémát kínál a leírás, a következő képen: Versian A, B és C. A gond itt az hogy ezen és persze a javasolt színeken kívül nincs semmi, gondolok én itt arra hogy melyikkel hol találkozhattak, mikor, melyik ezred stb. A doboz hátulján viszont csak a Version C van, én ezt csináltam: Unknown unit - Russia, winter 1942-'43. Nem tudom ti hogy vagytok vele de engem zavar hogy a többit nem tudták kifejteni a leírásban, aki esetleg diorámát csinálna annak biztos sokat segítene.
Végszó:
Összességet tekintve egy elég jó makettet kapunk, bár kevés darab van, és az illeszkedések sem tökéletesek,lánctalp ugye; ennek ellenére egy csinos kis tank hozható ki belőle.