Pintér György - Múzeumi krimik
Bár már van egy félkész Dragon Pz. IV. a polcon - lánctalp kellene még rá és némi koszolás - mégis úgy gondoltam, hogy megrendelem a Tamiya 35209-es Pz. IV Ausf. H kitjét... 25%-os raktársöprő akció volt és elcsábultam. Bár ne tettem volna.
Amikor megjött a makett pihentettem, mert éppen volt mivel foglalatoskodnom, de most a napokban úgy gondoltam, nekiállok. Első ötletem az volt, hogy kap egy normál kamo festést majd téli álcát. Miután elkezdtem összerakni rájöttem, hogy a külön rendelt fém lövegcsövet nem rakom fel rá és gyakorló makett lesz belőle, mert annyira gyenge konstrukció, hogy kár vele komolyabban foglalkozni.
A készlet tartalmaz 5 keretet, gumi lánctalpakat és matricaszettet 4 különböző alakulathoz. Ennyi. Rézmaratás nuku. Összehasonlítva a Dragon Pz. IV Ausf. E-vel, az anyagok vastagabbak, kevésbé élethűek némely részlet elnagyolt illetve hiányzik. Az összehasonlítás persze kicsit sántít, mert a Tamiya egy 15 éves konstrukció, a Dragon pedig a SmartKit sorozatból való.
Az összerakással nem nagyon akadt problémám, tömíteni csak pár helyen kellett, az alkatrészek szépen illeszkednek, sorja nem nagyon volt...
És ezzel ki is merült a kit előnyeinek felsorolása.
Festés
Már az elején úgy gondoltam, hogy téli festést kap majd, eddig ilyennel nem nagyon próbálkoztam.
Először is megkapta az alap 3 színű kamo festést (Gunze: H403-sárga, H80-khakizöld, H47-vörösbarna) majd H79-Sandy Yellow és sima viz keverékével átkentem. Ezt az egyik Panzer Aces újságban láttamm. Az eredmény persze nem teljesen olyan lett, mint ott, de nekem tetszett. A felkent festék-víz elegy a megszáradáskor leginkább az eső és szálló por által hagyott nyomokra emlékeztet. Az éleket roszda és H303-Yellow segítségével kihúztam, hogy a kopásokat szimuláljam, majd szintén a Panzer Aces által ajánlott módon nekiálltam a téli kamo festésnek.
A PA eljárása a következő:
1. higított fehér festéket fúj a kívánt felületre,
2. teljes száradás előtt visszamossa a fehéret, hogy kopottnak tűnjön és átüssön az eredeti kamo.
Itt ütött be a krach... A 2. pontnál ugyanis nem csak az eredeti kamo kezdett el kikandikálni, hanem a müa. alapszín is... Nagy levegővetelek és sűrű káromkodások után fújhattam újra az egész tornyot. :(
A PA módszerét ezek után mellőztem,a makett kapott egy réteg fényes lakkot, hogy az eddigi két réteg le legyen zárva, majd amikor ez megvolt, akkor felraktam a nem túl sok matricát és fényes lakkal a matricák környékét átfújtam. Teljes száradás után fehér temperát vittem fel 2 vékony rétegben majd a száradás után alig nedves durva szőrű ecsettel illetve törlőpapírral visszatöröltem...
Amikor ezzel kész lettem, akkor jött el az ideje a kopások és a rozsda megjelenítésének. Mivel egy elég leharcolt tankot akartam építeni, ezért az élek mentén erősen tettem láthatóvá a rozsdafoltokat...
Újabb réteg fényes lakk majd vártam pár napot és átmostam a teljes makettet, teljes száradás előtt fültisztítóval visszatöröltem a nagyját.
Végül kapott egy réteg matt lakkot.
A gyári lánctalp olyan gyenge minőségű, hogy gondoltam kicserélem a Dragon Pz IV Magic-track lánctalpra, de meggondoltam magam ugyanis teljesen elment a kedvem ettől a kittől... A gyári gumi lánctalpat lefújtam feketére majd Steel-lel szárazecseteltem. Ennyi.
A végén a görgőket, a teknő elejét illetve hátulját WarPigment por+alkohol keverékkel kentem be.
E felett a közel 15 éves tervezésű makett felett már bőven eljárt az idő, a kidolgozottága nem tól jó, egyes részeken túl vastag az anyag. Az építést nem élveztem sajnos, egyedüli örömöt a festés okozott, az, hogy kipróbáljak olyan dolgokat, amiket egy jobb maketten nem vagy csak remegő kézzel csinaáltam volna meg.