Pintér György - Múzeumi krimik
Elsősorban azoknak ajánlanám a címszereplőt, akiknek még nem volt festékszóró a kezében és semmilyen tapasztalatra nem tettek még szert velük, viszont egy hosszan szolgáló eszközt szeretnének beszerezni.
Nézzük, mit is találhatunk a dobozban:
- magát a festékszórót
- egy kisebb és egy nagyobb dűznit
- a kompresszort
- egyéb kellékeket (a dűzni kulcsa, keverőedények)
Amit nem találunk benne:
- hálózati adapter, vagy akkumulátor
A festékszóró felsőtartályos, egyfunkciós. Jó fogású, könnyen kezelhető szerkezet, aminek alján egy ravasszal lehet a festékmennyiséget adagolni. Főleg a kezdőknek jelenthet könnyebséget az a kis állítható gátló, ami megakadályozza, hogy a ravasz túlzott meghúzásával elkezdjen ömleni a festék.
Könnyű szétszerelni és tisztítani, kivéve talán a központi réz-testet. Ebben találkozik a levegő, a tű és a festék. Egy sárgaréz-tömböt kell elképzelni, amit több kis furat szel át, valamelyikben kanyar is van. Ezt leginkább valami agresszív higítóval (pl etil-acetát) lehet tisztítani, ami mindent "lemar" róla (persze a műanyag és gumi alkatrészek eltávolítása után).
A kompresszor a mellékelt festékszórónak megfelelő erejű, professzinális pisztolyokat nem képes elegendő levegővel ellátni. Ha félévente/évente ellenőrizzük a belső részek kenését, sokáig fog megfelelően működni.
Áramforrást, vagy megfelelő átalakítót nem adtak a készlethez. Az akku borsos árú és lehetetlen beszerezni, az adaptert pedig Japánon kívül nem árulják. Így hát kényszermegoldáshoz folyamodtam. A játékvasutak trafói remekül megfeleltek a célnak. Ezek szabályozhatók 12 voltig, a kompresszornak pedig 7,2 voltos egyenfeszültségre van szüksége. Viszont így már meg is növelhettem (vagy csökkenthettem) a nyomást, ami nagyon hasznosnak bizonyult. Ekkor vigyázzunk, nehogy fordítva kössük be a feszültséget. A gép ekkor is beindul és fúj, de sokkal jobban erőlködik.
A kompresszornak csak annyi negatívuma van, hogy zakatolása vetekszik egy gőzmozdonyéval.
A mellékelt útmutató szerint a finomabbik dűznivel 10 cm távolságról kb. 1 cm-es sávot lehet fújni, míg a vastagabbikkal 1,5-2 cm-eset. Ezek az értékek nagyjából megfelelnek a valóságnak. Közelről lehet egész vékony, 1,5-2 mm-es csíkot is húzni.
Összegezve mindenkinek tudom ajánlni, akinek van otthon villanyvasuta... Én 96-ban jutottam hozzá 25000 Ft-os áron, de tudtommal még ma is be lehet szerezni. A Tamiyának van egy kisebb, nem kezdőknek való készlete is.