Pintér György - Múzeumi krimik
Még 2016 nyarán megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy meg kellene építenem ezt a diorámát is, így végül a Magyar-Szerb határt mintázó diorámám után ismét egy hazai témájút sikerült készítenem.
BTR-80:
A dioráma készítését ezúttal is a harcjárművel kezdtem. A TEK BTR-80-asát a Trumpeter BTR-80 APC 1/35 készletéből építettem meg. Maga a készlet kiváló, csak jót tudok róla írni és csak ajánlani tudom. Minden stimmelt vele, minden a helyén volt, az alkatrészek jól illeszkedtek a helyükre, tömíteni sehol sem kellett, feljavító készletre sem volt szükség és az építés is lényegében eseménymentes volt. Azonban nem mindenben azonos a TEK BTR-80-asát illetően, ezért a visszapillantó tükrök esetében kis ügyeskedésre volt szükség, hogy azok szögletesek legyenek. Sajnos akadtak olyan apró eltérések is, melyeket viszont részben a készlet sajátosságai, részben anyag és eszközhiány miatt nem sikerült az eredetivel azonosra készítenem, ilyenek pl. a jármű oldalán és elején elhelyezkedő apró, piros-kék LED rendőrlámpácskák, de azt gondolom ez egy ekkora méretű utánzat esetében nem olyan nagy és „irritáló” eltérés, ezért talán hiányérzet nélkül eltekinthetünk tőle.
A harcjármű festését a Gunze Flat Black és a Gunze Flat White festékeinek úgy 90-10 %-os keverékéből végeztem. A panelezést pedig a MIG Black Night AMIG-1611 panelező folyadékával készítettem.
Teljesen jól, gördülékenyen ment minden egészen a matricázásig. Az, hogy sárga színű TEK feliratú matricát, valamint rendfokozati és állományjelzéseket sehol sem lehet kapni nem volt különösebben meglepő számomra. Az viszont, hogy police feliratút sem, már annál inkább. Ezért végül hosszú tipródás után úgy döntöttem, hogy magam készítem el a matrica feliratokat. A valódi TEK-es BTR-80-ról készült fényképeket használtam alapnak és ebből készítettem el a nyomtatható matricákat. A matricapapírt a neten rendeltem és egyszerűen rányomtattam őket, tintasugaras nyomtatóval. Egészen jó lett, ám amikor fel akartam helyezni, akkor szembesültem azzal, hogy a fekete felületen a felragasztott matricából az égvilágon semmi sem látszik. Ezért végül trükköznöm kellett. Kimaszkoltam a BTR-80-ast a matricák helyén a matricák pontos méretében és fehérre fújtam ezeket a részeket, majd ezekre tettem rá a TEK és a police feliratú matricákat. Sajnos nem lett tökéletes, lévén a matricán szereplő feliratokat környező fekete szín némileg eltér az általam készített harcjármű makett eredeti színétől, de nem volt jobb ötletem, ezért így maradt.
A torony tetején lévő kék-piros villogó egy Burago Ford rendőrautó tetejéről való. Egyszerűen levágtam róla, majd készítettem hozzá egy kis tartó részt fémmaratásból és egy védő rácsozatot krumplisütő emelő kanalának fém rácsából méretre vágva majd festve, hasonlóan, mint ahogyan az eredetin is van. Bár a Burago rendőrautó nem 1/35 méretarányú, hanem 1/43, ennek ellenére azt gondolom nem látszik túl nagy eltérés a villogó méretezése miatt.
A harcjármű készítését végül azzal zártam, hogy a kerekekre felhelyeztem nagyon vékonyan és nagyon kevés MIG Europe Earth pigment port.
Katona figurák:
A TEK katonákhoz a következő gyanta készleteket használtam:
Legend US K-9
Legend Sgt. Rob (18 Bravo) in Iraq
Black dog US soldiers in Iraq set F35006
LiveResin LRE-35200 fejek
LiveResin LRE-35222 Glock 19-ek tokban
LiveResin LRE-35194 sisakok
Valamennyi 1/35 méretezésű. Mivel az eredeti készletek fejével és taktikai sisakjával, valamint fegyverzetével nem voltam elégedett, vagyis nem lettek volna autentikusak a TEK-esek eredeti felszereléseivel, ezért ezeket lecseréltem, a fent írt Live fej, sisak, illetve Glock 19 pisztoly készletekkel. Bár az igazi TEK-eseknek Glock 17 pisztolyaik vannak, sajnos azonban olyan készletet nem találtam 1/35 méretben, így maradt a Glock 19. Szerintem olyan nagyon nem látszik az eltérés ilyen apró méret esetében. A katonák MP-5 géppisztolyait a MENG MP-5/G3 Family Part-1 műanyag készletéből választottam és készítettem.
A TEK katonák esetében is ugyanazt a festék keveréket használtam, mint a BTR-80 esetében, illetve a fegyverek és a térdvédők, bakancsok esetében keverés nélküli matt feketét, illetve fényes feketét használtam. A napszemüvegek festését matt feketével alapoztam, majd ecsettel festettem rá Gunze üveg zöld, üveg kék, illetve üveg narancssárga színekkel. Az állomány és rendfokozati jelzések szintén általam készített matricák.
Dioráma:
Az alapja egy egyszerű keményfa lap, melyet az interneten vásároltam. Ezt befestettem mahagóni páccal, majd lelakkoztam.
Az aszfaltot a Vallejo white pumice géllel készítettem. Egyszerűen felkentem egy glettelő spaklival, majd száradás után festettem, árnyékoltam, zömmel Gunze szürke színekkel és szintén MIG Black Night AMIG-1611 panelezőt használtam a nagyobb repedésekhez. Az útburkolati jeleket maszkolással készítettem, szintén Gunze Flat White festék felfújásával, a kopásait pedig a MIG Heavy Chipping Effects folyadék és víz segítségével készítettem.
A középen lévő földes és füves részt a MIG Europe Earth pigment és a Star Dust Vietnam Earth pigment nagyjából 90-10 % arányú keverékéből készítettem, majd MIG Pigment fixerrel rögzítettem. A fűcsomókat a MIG egyik füves puszta készletéből tépkedtem ki és egyesével, pillanatragasztó segítségével rögzítettem a helyükre. A leveleket pedig szintén a MIG Maple/Autumn készletéből helyeztem fel és ezeket is pillanatragasztóval rögzítettem.
A Betonbarikádokat a DAN models CONCRETE BARRIERS SET 3 készletéből állítottam elő. Könnyebbség volt, hogy ezek már sárga-fekete csíkosra festettek voltak, azonban csak a front része, a hátsó része ezeknek is sajnos csak szürke volt, ezért maszkolással lefestettem azt is csíkosra, majd elhelyeztem rajta némi kopás, erózió, eső és kosz nyomokat, szintén a MIG erre való már fentebb említett folyadékai és pigmentjei felhasználásával.
A behajtani tilos tábla fej részét régi műanyag telefonkártya négyszögletű tartójából vágtam ki, majd Gunze piros és Gunze fehér színekkel fújtam le, a hátulját pedig Gunze ezüsttel. Az oszlopát pedig fülpiszkálóból készítettem, amit szintén Gunze ezüst színnel fújtam, majd miután pillanatragasztóval felragasztottam rá a táblát és a fémmaratásból hajlított és szintén Gunze ezüsttel lefújt tartó kengyeleket, végül MIG PLW Green Brown AMIG-1612 panelező folyadékkal árnyékoltam és koszoltam az egészet. A táblát a diorámához pillanatragasztóval rögzítettem.
Sajnos ennek a diorámának a végeredménye főleg a saját gyártású matricák miatt nem teljesen lett olyan, mint amilyent elképzeltem, de azt gondolom, ahhoz képest, hogy először csináltam ilyesmit és általam eddig járatlan utakon haladva kellett megoldanom a feliratozásokat, végülis olyan nagyon rossznak se mondható.
A cikk végére néhány eredeti képet is töltöttem fel a hasonlóságok és a különbségek érzékeltetése okán.