Pintér György - Múzeumi krimik
Unásig lehet emlegetni a Revell Tornadóját hogy milyen szép és milyen jó, és ez valóban így van, tényleg szép és jó, DE(!!) azért sajnos a öntöszerszámok már nem olyan pontosan illeszkednek,mint újkorában. Ez egy 1996-os fejlesztés, és a kor meglátszik a kereteken. Na nem a felületeken, mert azok még mindig gyönyörűek, de sajnos a sorja szinte mindenhol ottvan (néha egészen komoly mennyiségben), és az öntési hibák is elég lelombozóak (főleg az orrfutó aknája csúnya, teli van buborékokkal az alkatrész). Persze itt ne egy KP, vagy A-modelre gondoljunk, de az alkatrészek minőségét látva tudjuk, hogy lehetne ennél sokkal szebb is az öntés, de szerintem ez már a korral jár. A panelvonalak szerencsére gyönyörűek, bár az orr alján szinte eltűnnek a vésetek.
Az illeszkedés sem rossz, de egy két helyen azért kell tömiteni, főleg a fődarabok illesztésénél (törzs és orr találkozása, a két törzsfél találkozása, függőleges vezérsík és törzs találkozása). A részletek gyönyörűek, és pontosak. Mindenki emlegeti a főfutóakna sivárságát, de szerintem nem rossz, és feleslegesnek is érzem hogy dróttal szenvedjen az építő. Persze ha valaki tükörre akarja állítani, annak ez kötelező feladat. Sajnos a Revell most sem hazudtolta meg magát az üvegalkatrészekkel, a kit színvonalát jelentősen alulmúlja az üvegalaktrészek minősége. Szerencsére a kabintető a jobb minőségű alkatrészekhez tartozik, itt csak pár göröngy fedezhető fel, de a többi elég sorjás és nem is jól illeszkednek.
Az én általam választott kithez teljes fegyverzetkeretet adtak (2), túlzás nélkül mindent adnak,ami felfüggeszthető. Póttartályok (2 fajta, plusz egy,ami a nem használandó alkatrészek között szerepel), zavarókonténerek (2+1), Sidewinderek (2), Alarm rakéták (2), hagyományos bombák (4), lézervezérlésű bombák (2). A minőségük kiváló, bár az illeszkedésre itt is fokozottan kell ügyelni.Egyszerre az összeset úgysem lehet használni, ezért maradnak kiváló minőségű maradék fegyverzetnek is más makettekhez.
Két angol géphez ajánlanak festés (ez nálam fontos volt, én úgy érzem hogy a Tornado egy igazi angol gép), egy terepszínűhöz és egy szürke-szürke festésűhöz. A matricalapok gyönyörűek, mindent adnak mindenhez (bombákhoz, póttartályokhz, rakétákhoz, pilonokhoz, és persze a géphez is)!! A festési utasítás pedig mindenre (de mindenre) kiterjed, bár egy kissé bonyolult, oda kell figyelni.
A festéshez Revell szineket használtam, és meg is gyült vele a bajom. Általában problémamentes szokott lenni a festés, de most valahogy minden összejött. Hol nem sikerült elég hígra és vastag lett, hol túl híg lett és egyből elfolyt, szóval küszködtem rendesen. Aztán amikor festettem a fémszíneket,majd koszolni próbáltam,akkor meg a fémszínek kezdtek oldodni, majd a lakkozásnál szintén! A lakkozás meg csíkos és homályos lett. Vettem egy nagy levegőt és majdnem földhözvágtam. Mivel már fent voltak a matricák is, ezért nem tettem meg, hanem puha ronggyal és fogkrémmel, bő víz mellett csiszolni kezdtem. Alaposan megdörzsöltem és többszöri nekifuttásra végre elértem a megfelelő minőséget, egy félfényes felületet. Alaposan mossuk le a makettet,mert a fogkrémhab sok helyre befolyik,és száradáskor szépen előbukkan. Ezt a módszert csak akkor ajánlom,amikor már minden mindegy, és a lakk is megszáradt már (1 hét minimum), mert ha nem,akkor a víz és fogkrém és dörzsölés együttes hatására szép kis ujjnyomatokat tudunk elhelyezni kedvecünkön. Ilyenkor nagy előny ha az apróságok nincsenek fent, mert nem szaggatjuk le őket. Ha fent vannak,akkor távolítsuk el őket.
Ezekután feltettem a maradék alkatrészeket, valamint a függesztményeket, és készen is vagyunk. Sajnos itt már meglátszott a festéssel járó mizéria, egy kicsit ráuntam a makettra, így nem úgy sikerültek,ahogy én szerettem volna.
Kár, hogy a Revell mostanában csak bemutatófestésekkel adja ki ezt a kitet, pedig szivesen megvenném újra. Bár a festéssel járó macerákra visszagondolva,nem mostanában kezdeném el építeni. De azért mindenkinek ajánlom ezt a makettet, feljavítók nélkül is látványos eredményt lehet elérni.