Pintér György - Múzeumi krimik
Eredetileg Japánból indult, az USA-ban a 80-as évek közepe óta stabil rajongó táborral rendelkező Transformers széria. 2007-ben jött el az idő egy élőszereplős filmre, melyet nagy sikerrel vetítettek szerte a világon. Ezt követte a kritikailag kevésbé sikeres második rész, melyről a film rendezője is csak úgy nyilatkozott, hogy "nem teljesen olyan lett, mint szerette volna". 2011-ben a másodiktól nézhetőbb harmadik epizód is a mozikba került Dark of the moon alcímen. Egyik főszereplője a történetnek Bumblebee (Űrdongó), aki a rajzfilmben még Volkswagen bogárként jelent meg, de mivel ez nem volt elég "cool", így a moziban már egy Chevrolet Camaro alakját ölthette magára.
A filmek tele van érdekes autókkal és robotokkal egyaránt, ennek ellenére eddig egyik makettgyártó sem látott fantáziát az elkészítésükben.
A japán Takara Tomy több éve gyártja a legtöbb filmbeli jármű átalakítható változatát játék kivitelben. Ezt fejelte meg 2011-ben Optimus Prime és Bumblebee 1/35 méretarányú pattintós (snap) makettváltozatának piacra dobásával.
Az igényes csomagolású dobozban 185 alkatrész lapul összesen 13 öntőkereten, mind külön csomagolva, öntési sorja és beszívódások nélkül. Anyaguk vegyes, legtöbbjük műanyag. A gumiabroncsokat vinilből kapjuk egy külön kereten, egy másik kereten vannak az üveg részek előre festve, ahol kell (például: a robot szemei). A sárga műanyagból öntött kereteken találhatók olyan alkatrészek melyek más színt is kaptak a sárgán felül, azokat festve kapjuk (például: ajtók kárpitjai), ezek azonban mégsem mutatnak túl jól a sárga félfényessége miatt. Egy autó fényezése sokkal fényesebb és ráadásul a sárga szín is túl sötét az eredetihez képest. Opcionálisan kapjuk a plazma ágyút és a harci sisakot. A sisak miatt két fejtetőt csomagoltak a készletbe, erre figyeljünk, mert csak az egyikre lehet a sisakot rögzíteni. Az egy darabból gyártott váz minden része mozgatható! A festés miatt érdemes előre eldönteni milyen pózt szeretnénk, hogy felvegyen a robotharcos, mert utána valószínűleg elkezd leválni a festék a sok mozgatható ízület miatt. Az összeállítási útmutató struktúrája erősen emlékeztet a Bandai Batmobilokra, és az alkatrészek robosztus illesztési csapjai is azokhoz hasonlatosak. Az instrukciókat csak japánul mellékelték, még a festési útmutatót is.
Negatívumként megemlíthető, hogy az összes transformers embléma, felirat rá van festve a műanyagra, így a fényezendő elemek festésekor ezek eltűnhetnek, kivéve, ha óvatosan ki tudjuk maszkolni. Felfoghatatlan, hogy egy matricalapot miért nem tudtak beletenni, pláne ezért az összegért (60 dollár). Az eltérő méretű fekete csíkokat viszont könnyen újra lehet festeni akár utólag is.
Másik probléma, hogy a filmben szereplő igazi makett 547 cm magas ez pedig "csak" 490 cm lenne élőben (14 cm összeállítva a makett). Ez kisebb, mint az 1/35-ös méretarány körülbelül 1/39-esnek felel meg. Ez mindaddig nem probléma, míg figurát nem teszünk mellé, mert tereptárgyak mellett nem észrevehető annyira az eltérés.
Összességében egy hiánypótló készlet, ami a hibái ellenére is szerethető. A két utolsó képen látható, hogy mit lehet kihozni belőle a nem túl meggyőző dobozfotó ellenére. Matricák hiánya miatt viszont elgondolkoztató, hogy megér-e dupla ennyit (120-130 dollár) Optimus makettje? A lángnyelveket nem könnyű kimaszkolni, újrafesteni pedig szinte lehetetlen...