Tuskegee alakulat avagy a vörös farkú vadlovak

North American P-51D Mustang

1:72, Airfix No.A01004
Pintér György - Múzeumi krimik Tisztelet!

A Spitfire cikkben ígértem, most írok erről a makettről is. Igazság szerint ez előbb készült, mint a Spit. :)

Makett:
Ez is az Airfix újkori készleteiből való, tehát sokkal jobb minőség, mint anno. Szép vésett vonalak, jó illeszkedés és szép/részletes matrica lap.

Építés:
Természetesen a pilótafülke volt az első, amit a szokásos cockpit green-re festettem, majd átmostam feketével, illetve beragasztottam a műszerfal matricát. Kifestettem a kithez adott figurát is, gondosan ügyelve arra, hogy ezeket a gépeket színes bőrű pilóták vezették, így nem a szokásos flesh bőrszín került a pilóta arcára, hanem egy világosabb barna. A készlethez kettő darab kabintetőt kapunk, a nagy buborékot és egy valamivel alacsonyabb profilú, de szintén buborékot. Sajnos az én esetemben a nagy buborék úgy meg volt karcolva, hogy nem tudtam kijavítani, így a sportosabb kabintető került fel.
Következett a festés. Még sose csináltam fém színű gépet eddig és meg kell mondjam, sokkal nehezebb szépen megcsinálni, mint bármilyen terep mintát! Elsőre Tamiya X-11 Chrome silver-t kapott. Erre ráfújtam egy réteg flakonos Humbrol fényes lakkot, de ettől kifehéredett az ezüst!!! Nem volt mit tenni, át kellett fújni. Ezt egy nem kifejezetten makettekhez használt flakonos spray-el végeztem (Montana GOLD series, Silverchrome). Az eredmény egész jó lett. Kimaszkoltam a vörös részeket és Tamiya XF-7 flat red-el fújtam le őket. Ezt követően pedig a motortér burkolat tetején lévő felület következett Tamiya XF-62 Olive drab-al. Amikor eltávolítottam a maszkolást, kicsit visszaszedte a festéket véletlenszerűen és ez - szerintem - nagyon jót tett. Magam sem tudtam volna élethűbben koptatni! :D
A gépet behúzott futószárakkal építettem.
Mikor minden kész volt, jöttek a matricák és a Humbrol Decal Fix.
Ezt követően a hígított művészolajé és a panelezésé volt a főszerep.
Amikor minden elkészült, megkapta a makett a Hombrol Gloss Varnish-t, amitől szép csillogó és szinte életszerű lett.

A makett nagyon tetszett és még most is szívesen nézegetem, hogy elkészült. Véleményem szerint a legszebb légcsavaros II. vh-s vadászgép. Ha megint neki kéne állni, természetesen pár dolgot máshogy csinálnék. Pl. felkutatnék valami tényleg jó króm színt. Ezen áll vagy bukik egy ilyen fémszínű makett szépségének sikere. Úgy hallottam a Gunze krómja nagyon jó...
Mindezek ellenére remélem a végeredmény Nektek is tetszik.
A kész makett
A kész makett
Kész festés
Kész festés
Red Tail
Red Tail
Matricázva, panelezve, de még légcsavar nélkül
Matricázva,…
A véletlenszerű kopások
A véletlenszerű…
A pilótánk
A pilótánk
Alulról
Alulról
2016.08.14.
Utolsó módosítás: 2016.08.23.
Nagyt, Budaörs
Értékeld a cikket! ?
A cikket csak bejelentkezett felhasználók értékelhetik. Bejelentkezés, regisztráció
vrauko
2016.08.23. 12:27:31
Flash: villanás; flesh: emberhús
Alfio
2016.08.23. 13:19:10
Szerintem jó lett. A koptatásos rész is. Bár az kicsit furcsa, hogy kizárólag a motortér tető kopott, gyak. semmi más. Egyébként a kopásos effekteket el lehet készíteni hajlakkal is, de szerintem erre a célra a legjobb a MIG Heavy Chipping Effects-e. Felfújod az alap festéket, hagyod száradni, majd ráfújod a chipping folyadékot, azt is hagyod száradni, majd rá a külső színt és azt is hagyod száradni. Utána kicsi vizes ecsettel kezded "koptatgatni". A végén pedig lakkozod. Az eredmény egészen jó szokott lenni.
Nagyt
2016.08.23. 20:35:24
Javítva a flash :) Köszi, ezek szerint alaposan elolvastad :)
Alfio
2016.08.23. 20:42:27
Jah, láttam, hogy írtad véletlenül sikerült kopottra, ezért írtam meg hogyan lehet az ilyeneket direktbe készíteni. :-))
SGaal
2023.03.01. 14:21:23
Szépen vésettek a panelvonalak (a helyzetük helyességét nem ellenőriztem), így, ha nem lenne már egy 1/48-as P51D-m, én is megvenném ezt a makettet. Tetszik a választott repülőgép és maga a festés is.
Amit nagyon imádtam, az a motorburkolat felső részének kopásnyomai! Ismét bebizonyosodott, hogy sokszor a véletlenekből születik a legjobb eredmény.
Nem olvastam még arról, hogy valaki direkt arra használja a maszkolószalagot, hogy randomszerűen feltépje vele a festéket, kopást imitálva, de nem is rossz ötlet: alumínium alapra felfestett végső színt a száradás után feltépegetni maszkolószalaggal... Ki fogom próbálni!
Javaslat: Igaz, hogy 1/72-ben nem túl nagy a Mustang, de megpróbáltam volna egyes lemezeket eltérő színnel fújni. (Ez még nem weathering, csak segítene megtörni és kissé élethűbbé tenni az egyszínű alumíniumszínt, mint ahogyan az eredeti gépen is sok panel anyaga és emiatt a színe is eltérő.)
Szólj hozzá! ?
Megjegyzést csak bejelentkezett felhasználók írhatnak. Bejelentkezés, regisztráció