Pintér György - Múzeumi krimik
A USS Alaska első 1/700-as léptékű makettje csaknem 25 éve jelent meg a piacon. Egy Samek nevű cseh cég adta ki őt testvérhajójával, a USS Guammal együtt.
Ez egy kisszériás műgyanta makett volt, nagyon szép kidolgozásban. A téma iránt érdeklődőknek egészen 2017-ig ezzel a két makettel kellett beérniük, illetve létezett egy 1/350-es műgyanta makett is, szintén kis szériában gyártva.
2017-ben jelent meg a műanyag változat is 1/350-es léptékben, a Hobbyboss kiadásában.
A makett megjelenésében szerepet játszhatott az, hogy a távol-keleti gyártók a 2010-es évek közepén piaci lehetőséget láttak az eddigi kis szériában készült makettek tömeges gyártásában és így egymás után jelentek meg addig ritkának számító hajók is. A 350-es méretarány után tulajdonképp csak „idő kérdése” volt, hogy mikor kicsinyítik le a makettet 700-as léptékre.
Lássuk tehát a részleteket!
Az első két képen a hajótörzs látható. A kidolgozás és forma nem rossz, a gyártó még arra is figyelt, hogy az övpáncélt apró részekre tagolja, ahogy az igazi hajón is történt.
A 4-es és 5-ös képeken a fedélzet látható. A fedélzet osztásai szépek, jól visszaadják az eredeti fafedélzet alakját. De a különböző szerelvények és mellvédek eléggé vastagok és így háttérinformáció nélkül némelyiknek nem egészen érthető a funkciója.
A 6-14-es képeken a felépítmény különböző darabjai láthatók. Itt is figyeljük meg, hogy az ablakok és ajtók elég szép kidolgozásúak, viszont a mellvédek elég vastagok.
A fedélzetre kerülő többi elemnél is érzékelhető az elnagyolás. Figyeljük meg például a 12-es képen a repülőgépek indítására szolgáló katapultok és a daruk részletszegény kidolgozását.
Ugyanez az elnagyoltság jellemző a fegyverzetre is.
A 15-ös képen a 40 mm-es gépágyú platformjai láthatók. A valóságban a tüzérek az ágyú két oldalán ültek. A maketten azonban nem látszik, hogy mire lehetne leülni. A következő képen a 20 mm-es gépágyúk is eléggé vaskosra sikerültek.
A 17-es képen a 127 mm-es lövegtorony kidolgozása szép, csak van rajta pár felesleges létra. A 18-19-es képeken pedig a 30,5 cm-es fő fegyverzet egyik lövegtornya látható. Erről a szegecselés maradt le.
A 20-as képen a felderítésre és tűzvezetésre használt repülőgépek láthatók elég szép kidolgozásban. A 21-es képen egy kis feljavítást kapunk. A két daru emelőkarjai és a kéményen lévő radarállvány építhető meg belőlük.
A 22-es képen a lobogó látható (ennek a zacskóját még nem bontottam ki), a 23-as képen pedig a névtábla látható.
A 24-28-as képeken az összeállítási rajz van, mely alapján a makett 26 lépésben állítható össze.
Végül elérkeztünk a festési utasításhoz. A Trumpeter több gyártó festékeit is ajánlja, viszont „elfelejtette” megadni a második színséma színeit, amit a hajó a háború végén viselt.
A makett kétségkívül a hiánypótló kategóriába tartozik. Jó látni, hogy 25 év után végre „tömeggyártásra” került ez a téma is. Megítélésem szerint viszont a kivitelezés eléggé közepesre sikerült. Ahogy utaltam rá, jó néhány részlet eléggé kidolgozatlan a műgyanta maketthez képest. Sőt! Még néhány korábbi Trumpeter által kiadott hajóhoz képest is.
Ennek ellenére bátran ajánlom kezdőknek.