Egy ideje feltűnt a makettkiállítások börzéjén a Z63-féle vákuumhúzó asztal, Szolnokon úgy döntöttem, itt az ideje, hogy kipróbáljam.
A szerkezet egy húzókeretből, az összeszorító csipeszekből, és magából a kamrából áll, amit háztartási porszívóra csatlakoztathatunk, ez állítja elő a vákuumot.
A porszívóm szívócsövét szigetelőszalaggal körbetekerve vastagítottam meg, így jól illeszkedett a kamra furatába. A két szorítókeret közé egy átlátszó műanyag lapot (0,3 mm) raktam, ami sajnos kisebb méretekkel rendelkezett az ideálisnál, ezért szigetelőszalaggal próbáltam jobban elfedni.
A kísérleti másolásra kijelölt áldozat egy gyanta légcsavarkúp volt. Ezt rögzíteni kell valami sík felületre-sztirol, egyéb hulladék anyag-, ennél fogva a szívóerő odarögzíti a tárgyasztalhoz.
A megfelelő kiemelés a szívósík fölé az egyik legfontosabb tennivalónk, csak így tudunk tökéletes formát előállítani. Ha elsőre nem sikerül, azon senki ne keseredjen el, a forma elhelyezése, a műanyag lap hőmérsékletének beállítása, valamint a húzás mozdulatának elsajátítása is gyakorlást igényel. Mind átlátszó, mind normál sztirol lap megmunkálható ezen a módon. Én gázláng fölött melegítem az anyagot, azt takaréklángra állítva, mintegy 8-10 cm-es magasságban folyamatosan mozgatva.
Az ideális hőfok egy szűk intervallum, a kemény lapnak ilyenkor felfújható lufihoz hasonló tapintása, és jól látható belógása van a kereten. A nem eléggé meleg anyag nem húzható, ilyenkor húzás közben megmakacsolja magát, és nem feszül rá a formára.
Az így elrontott munkadarab további melegítéssel újra képlékennyé válik, és ismét lehet vele próbálkozni.
A melegítés villamos tűzhelyen is nyilván megoldható, Ákos pedig tudom, hogy a kenyérpirítóra esküszik. :) A kormoló gyertyalángot, vagy a koncentráltan nagy hőt adó ipari hőlégfúvókat nem ajánlom.
Miközben melegítjük a lapot, a porszívó már működjön. Mikor a műanyag puha, egy hirtelen mozdulattal ráillesztjük a formára, a többit elvégzi a vákuum.
Az ideális méretű lap a húzókeret külső méretével megegyező, nem érdemes spórolni vele, jobban működik így a technika, az égési sérülés veszélyét pedig mindenki tartsa szem előtt.
Elsősorban kabintetők, de más alkatrészek gyártására is megfelelő, nem irdatlan költségekkel járó megoldás.
Köszönet Tóth "Z63" Zoltánnak a kicsi, hasznos eszközért.