Pintér György - Múzeumi krimik
Mivel egyre sűrűbben felmerülő kérdés, gondoltam leírom a tapasztalataimat, hátha segít valakinek. Tehát, vásárlás az eBayről. Én általában a német eBayt szoktam használni, mert az árszínvonalával is ki vagyok békülve, ugyanakkor a posta onnan bizonyult eddig a leggördülékenyebbnek, legolcsóbbnak. Én kamionokat szoktam onnan venni, ebben a témakörben a Revell és Italeri termékek olcsóbak, mint az amerikai oldalon, ott viszont az AMT termékeknek van nagyobb piaca, és jelentősen olcsóbb is. A posta viszont a tengeren túlról már elég jelentős tud lenni, ennek ára viszont nem igazán változik attól, hogy egy vagy több doboz makettet veszünk. Természetesen minden egyes vásárlásnál jó ezeket előre tisztázni, hogy ne érjen senkit meglepetés!
Az első képen balra különböző kereső opciókat láthatunk, míg középen az aukciót magát.
Az 1. helyre a kategórián belüli keresést megkönnyítendő írhatunk be. Például "AMT". Ekkor csak az AMT gyártmányú maketteket hozza fel a weblap.
A 2. helyen ár szerint szűkíthetünk. Ez szerintem makettvásárlásnál elég ritkán használt opció, ráadásul az 5. helyre kattintva ár szerint is rendezhetünk.
A 3. helyen sorrendben a következő opciók érhetőek el: új / használt / nincs megadva.
A 4. egy gyorsszűrő rendszer arra, hogy az összes ajánlatot látni akarjuk / csak az aukciókat (licitálásos rendszer) / vagy az azonnali vételeket akarjuk látni.
A 6. helyen látható oszlopra szerintem érdemes figyelni. Ez azt jelöli, hogy Pay-Pal rendszerrel is lehet fizetni az adott cikkért. Ez azért nagyon fontos, mert így jóval kedvezőbb a fizetés. Egyrészt az átutalásnál (Überweisung) a bankok a külföldre utalásnál akár 2-5000 forintot is elkérnek (ez bankfüggő, mindenkinek meg kell kérdeznie a saját bankját). Ezzel szemben a Pay-Pal-ért az eladónak kell fizetnie, anonim, ezen keresztül a hitelkártyánkra vonatkozó adatokat nem tudják lenyúlni, illetve értéktől függően visszaellenőrzik a vásárlást. Engem volt már, hogy egy amerikai hölgy felhívott, hogy ellenőrizze a Pay-Pal használatomat, és hogy mehet-e a tranzakció.
Ha rákattintunk egy adott termékre, akkor azzal kapcsolatban tudunk meg pontosabb adatokat. Ezt most két részre szedném. Először a képernyő aljával (ha legörgetünk) kezdeném, mert sok fontos infó van itt!
Az 1. részen a csomagküldéssel kapcsolatban kapunk informácókat: Verpackung und Versand (csomagolás és küldés): Látható, hogy mivel küldi az eladó, illetve elvileg az árat, de erre jobb rákérdezni szerintem. Az a biztos.
2. Rücknahmebedingungen: a visszavásárlás feltételei. Makettre ez kb. nem vonatkozik.
3. Einzelheiten zur Bezalung: fizetési feltételek. Zahlungsmethode, azaz hogyan fizethetünk (Pay-Pal, Überweisung azaz átutalás, Bezahlung bei Abholung: fizetés elhozatalkor. Ilyenkor sajnos nincs mese, el kell menni érte. Kauferschutz bei eBay: vásárlóvédelem. Maketteknél szintén nemigen kap szerepet.
A következő képen a vásárlást intézhetjük.
Aktuelles Gebot: jelenleg ennyi az ára. Érdemes tudni, hogy a legtöbb cikk, illetve a tapasztalt licitálók az utolsó 1 órában „esnek” neki, így ne lepődjünk meg, ha ebben az időszakan akár háromszorosára is felmegy az ára. Ésszel licitáljunk. Bár ha minden áron kell és telik is rá, nyugodtan be lehet írni már az elején nagy árat, az nem automatikusan íródik majd ki, hanem csak az aktuális legmagasabb árnál lesz 1 EUR-ral több automatikusan. Ha más is rálicitál, de kevesebbet a mi maximumunknál, akkor az általuk adott ajánlathoz adódik majd hozzá egy EUR és növekszik az Übersicht pontnál, hogy eddig hányan licitáltak (5.) erre kattintva megnézhetjük kik licitáltak eddig, és mennyivel. Itt az 5. menü alatt látszik még az, hogy mennyi idő van hátra az aukcióból. A Versand nach mutatja, hogy hova küldi el a cikket. Attól hogy ’nur nach Deutschland1 nem kell megijedni. Levelet kell írni s hátha. Volt olyan aki azt írta, bocs de nem, de olyan is aki csak kényelemből hagyta alapbeállításon a rendszert, és nem tudta mennyibe kerülne a posta díj. Utána megírta, hogy 17 EUR, ezek után licitáltam is.
3. Angaben zum Verkaufer: eddigi vélemények az eladóról. Érdemes figyelni rá.
4. Fragen zum Verkaufer: Kérdéseket tehetünk fel az eladónak. Szerintem mindig érdemes vele foglalkozni. Más nem egy „mennyiért küldenéd el Magyarországra?” kérdést, vagy pl ha több cikke is tetszik, akkor lehetne-e közösen küldeni őket. Én jártam már úgy, hogy az eladó visszakérdezett, érdekelnek-e a régi AMT kamionok, mert ép kiárulja őket. 11 doboz lett belőle...
6. Angebot beobachten: Az ajánlat figyelése. Időnként e-mailt fogunk kapni a cikk állapotáról, mennyinél tart a licit, mikor jár le. Ha licitálunk, és közben ránk licitálnak, akkor is kapunk róla e-mailt, hogy fölül licitáltak minket.
2. pontnál ha kínálunk arról kapunk egy megerősítő ablakot is.
Így elsőre ennyi, további igények alapján megpróbálom bővíteni a cikket, illetve várok hozzászólásokat. Illetve remélem, hogy ezek alapján más is kedvet kapott ahhoz, hogy az egyéb nagy cégekkel kapcsolatos tapasztalatát megírja (pl. Lucky).