Pintér György - Múzeumi krimik
1943. augusztusában az orosz hadsereg Ukrajnában indította meg őszi támadását, hogy a németeket a Dnyeper mögé szorítsa vissza. Sztálin utasította Ukrajnában lévő nagy létszámú partizán alakulatait, hogy Zsitomir irányában hajtsanak végre rajtaütéseket. Ezáltal zavart és rémületet okozva a németek mögöttes vonalaiban és akadályozzák az összeköttetést és az utánpótlást.
A németek hátországi megszálló alakulatai nem voltak képesek megakadályozni a partizánok rajtaütéseit, ezért kénytelenek voltak a harcoló hadosztályoktól egyes alakulatokat elvonni és bevetni a partizánok ellen. Így a Viking SS páncélgránátos hadosztály felderítő zászlóalját is bevettették Zsitomir környékén a partizán alakulatok felszámolására.
A XX. Század hadtörténet „keleti front” egyik rövid fejezete foglalkozik ezzel a témával. Ez adta az ötletet, hogy csinálok egy diorámát az SS felderítők rajtaütéséről!
Az alap 40 x 32 cm, amelyre felépíttettem egy tanyát, faházzal, kúttal, WC-el, amiket hurkapálcikából készítettem, műfű tetővel a fonott kerítést cirok szálból, az alapot homok és ragasztó keverékéből alakítottam ki, saját és készen kapható fákkal. A bokrok tengeri moszatból és mohából vannak.
Mivel a felderítő alakulatok nem rendelkeztek páncélos járművel, elhelyeztem egy Hanomag Sdkfz.251/1 és egy Kanonewagen Sdkfz.251/9 féllánctalpast, ami 75 mm-s Kwk.37L/24 löveggel van felszerelve. Utána feltettem az SS gyalogságot, akik megrohamozzák az épületet, ahonnan lelövik egyik társukat. Elhelyeztem egy halott orosz katonát, mivel a partizánok között nagyon sok katona is harcolt, miután 1941-ben a németek gyors előrenyomulása alatt nem adták meg magukat és beálltak a partizánok közé.
2003. február 22-én kaptam meghívást a minden évben megrendezésre kerülő „Csőszi hagyományőrző” kiállításra. Több makettemet is elvitték a rendezők és ez a dioráma kapta a „Közönség díj I. helyezését” és írt róla a Fejér megyei Hírlap is.
Nektek mi véleményetek és észrevételetek?????????
Üdv Róbert