Pintér György - Múzeumi krimik
Sok évvel ezelőtt az interneten való böngészés során akadtam rá egy képre,amelyen egy Királytigris és egy Pak-44 páncéltörő ágyú szerelemgyermeke szerepelt,egy "Krupp Vorschlag Pak 44 auf Koenigstiger Fahrgestell". Abban a pillanatban tudtam,hogy ő lesz az igazi,ezt meg kell építenem valamikor.Az évek teltek és végre olyan szintet értem el,amikor már nyugodtan bele mertem fogni egy ilyen mértékű összeolvasztásba.A téma adott volt és a piacon is kint voltak a szükséges makettek.
Az elmúlt pár évben elkapott a Panzer 1946 láz,a fiktív háború gondolata,így egyre több makettet készítek a témában és egyre több gondolat születik a fejemben velük kapcsolatban.
2015 nyarán végre sikerült beszereznem a két készletet.A jármű alapját az Academy új Királytigris készlete nyújtotta,a fő fegyverzetet a Trumpeter Waffenträger Pak-44 Krupp 1 készlete biztosította.
Azért is döntöttem az Academy készlete mellett,mert igaz,hogy minőségibb és precízebb készletek is akadnak nála,de megnyerte a tetszésem a keskeny szállításhoz használt lánctalp és a kései gyártmányú harckocsi,nem mellesleg kíváncsi is voltam,hogy mit produkál mostanság a gyártó.A dobozban egy hellyel-közzel szépen kimunkált makett lapult,amin sajnos akadtak bosszantó dolgok,mint a harckocsi felépítményre öntött sárvédő és az alatta található,nagyjából 10 darab,kör alakban elhelyezett csap,melyet nyilván az alkatrész áthúzásához használtak a gyártás során.Ez nem is lett volna akkora probléma,ha kicsivel hozzáférhetőbb helyen helyezik el.Másik nem elhanyagolható probléma a páncéltest illesztéseinél a hiányzó (vagyis inkább az alig kimunkált) lángvágott felületek hiánya és a gyenge hegesztési varratok,de szerencsére ez könnyen orvosolható hiba.
Az alváz építése viszonylag gond nélkül zajlott,viszont a lövegtorony kialakítása és a harckocsiágyú elkészítése már annál bajosabb volt.Sajnos a Trumpeter ezen készletében is előkerült ugyan az a hiba,mint a Waffenträger Pak-43-nál,a löveg elcsúszott illesztése.A lövegbölcsőnél sajnos nem csak az illesztési vonal látszott,hanem az is,hogy nincs egybefüggő vízszintes felület.A hozzáférhetetlenség és az ott elhelyezkedett csavarok/szegecsek miatt eléggé meggyűlt a bajom a tömítéskor.
Összességében talán a lövegtorony kialakítása okozta a legnagyobb gondot,mert törekedni kellett egy viszonylag reális kialakításra és figyelembe kellett venni az esztétikai szempontokat is.Mivel dokumentációkra érthető módon nem lehetett számítani,ezért egy műszakilag talán megfelelő elrendezést készítettem (ami persze egyáltalán nem biztos,hogy valójában működőképes lehetne).Az oldalsó páncéllemezeket 1 mm-es sztirol lapból készítettem,míg a padlólemez 0,5 mm-es lapból készült,ami alatt egy íves megerősítés található.
A lőszertárolók kialakítása is egy kisebb elmebaj volt,mert sehogy se akart összeállni egy tetszetős kép...Az első gondolat egy szögben megdöntött hüvely tároló volt,de azok mennyisége és a lövedékek elhelyezése a helyhiány miatt nem volt megoldható.Végül a képeken látható,függőleges megoldást választottam.
A festésnél próbáltam egy egyszerű és gyors kamuflázst megvalósítani,hogy kicsivel egyedibb legyen és hűebb a fiktív 1946-os harcoknak-nem mellesleg idő szűkében is voltam.
A festéshez Ammo illetve AK-interactive festékeket használtam.Nem titkolom,én csalódtam a festékekbe,mert teljesen új technikát igényelnek,mint amit eddig használtam (Revell).Viszont elmondhatom,hogy ennél a makettnél jó élményként éltem meg a festést,mert szinte egyáltalán nem kínlódtam a festésnél.
Természetesen sok hiba akad rajta,mert van még mit gyakorolnom az új termékekkel (festékek és pigmentek) és a technikákkal,de összességében én meg vagyok vele elégedve.
A makett a 2016. szeptemberében megrendezett békéscsabai makettversenyen mutatkozott be először.