HMS_Dreadnought_(1911)_profile_drawing

A csatahajók édesapja, a HMS Dreadnought. Új korszakot nyitott a tengeri hadviselés történetében.
HMS_Dreadnought_(1911)_profile_drawing
A csatahajók édesapja, a HMS Dreadnought. Új korszakot nyitott a tengeri hadviselés történetében.
Vissza a cikkhez Előző kép Vissza Tovább Következő kép
Világtérkép

Ezen az Amerika központú térképen jól látható a világtengerek nagysága. Egyébként legyen akár kanadai, egyesült államokbeli, vagy chilei általános iskola, a tantermekben ilyen térképek lógnak a falon. Nehéz elképzelni, hogy ezt a hatalmas vízmennyiséget uralni is lehet.
Világtérkép
HMS_Dreadnought_(1911)_profile_drawing

A csatahajók édesapja, a HMS Dreadnought. Új korszakot nyitott a tengeri hadviselés történetében.
HMS_Dreadnought_(...
dreadnought

A HMS Dreadnought törzse. Láthatóak a szegecselt vaslemezek.
dreadnought
hms guns

Brit lövegtornyok az első világháborúból.
hms guns
hms iron duke

HMS Iron Duke. A Vasherceg egyike volt a brit flotta büszkeségeinek. Az 1916. május 31-én lezajlott Jütlandi csata egyik fontos résztvevője.
hms iron duke
cv9-line

Egy tipikus repülőgép hordozó felépítése. Sík fedélzet végig a hajó hosszában, jobb szélen a parancsnoki híd, oldalt a galériás elrendezésű légvédelmi ütegek és a fedélzeten a liftek.
cv9-line
hms argus 1

HMS Argus, 1918. A világ első szolgálatba állított repülőgép hordozója. Jellegzetessége a zebracsíkos kamuflázs.
hms argus 1
HMS ARGUS

HMS Argus a második világháború idején.
HMS ARGUS
hms arkroyal

HMS Ark Royal, a brit flotta első számú repülőgép hordozója. Részt vett a Bismarck üldözésében, fedélzetéről indultak a Swordfish torpedóvető repülőgépek, amelyek hozzájárultak a német csatahajó pusztulásához.
hms arkroyal
hms arkroyalbaumann01

HMS Ark Royal Jim Baumann-féle tálalásban.
hms...
hms arkroyalbaumann06

Az óriás.
hms...
hms courageous

HMS Courageous repülőgép hordozó, amely a német U-29 áldozata lett 1939 szeptemberében. Az első repülőgép hordozó, amelyet tengeralattjáró süllyesztett el.
hms courageous
hms glorious 

HMS Gloriuos makettje. A több szintes fedélzetet a japánok is alkalmazták az Akagi és a Kaga hordozóikon. A HMS Glorioust a narviki csatában a német csatacirkálók (DKM Gneisenau és DKM Scharnhorst) süllyesztették el 1940 tavaszán.
hms glorious
hms Hood_01

A brit flotta zászlóshajója, a HMS Hood. A pompás csatacirkáló dicsőséges pályafutásának a Bismarck német csatahajó vetett véget 1941 május 24-én. csak 3-an élték túl a tragédiát.
hms Hood_01
hms Hood04

HMS Hood
hms Hood04
hms hoodbeisheim05

Hood makettje.
hms hoodbeisheim05
hms hoodbeisheim05

Hood makettje, jól láthatóak a légvédelmi gépágyúk.
hms hoodbeisheim05
hms RepulseDec41L

HMS Repulse
hms RepulseDec41L
hms KingGeorgeV_01

A HMS King George V. Az 1930-as évek közepén tervezett brit csatahajó osztály a kor legmodernebb és leggyorsabb hajói közé tartozott. Híres tagja a HMS Prince of Wales, amelyet 1941. december 8-án támadtak meg a japán repülőgépek Malayánál, Szingapúr közelében. A támadás során a HMS Repulse is megsemmisült, így a britek Távol-Kelet flottája odaveszett.
hms KingGeorgeV_01
hms PrinceDec41L

HMS Prince of Wales. Érdekes festést kapott. 1941. december 8-án japán torpedóvető repülőgépek csaptak le a kis brit hajó egységre, amelyet a HMS Prince of Wales és a HMS Repulse vezetett. Az egységet még pár romboló egészítette ki. A majd egy órán át tartó heves ütközetben több torpedó és bombatalálatot kapott. vastagabb páncélzatának köszönhetően valamivel tovább bírta, mint a vékony páncélzatú Repulse, amely perceken belül elsüllyedt. A történelemben ez a támadás volt az első, amelyben nyílt vízen egy légi armada lecsap hajókra.
hms PrinceDec41L
hms PrinceDec41R

H
hms PrinceDec41R
HMS Prince_Of_Wales_in_Singapore

HMS POW Szingapúrnál 1941 decemberében. Utolsó fényképek egyike a nagy csatahajóról.
HMS...
uss Arizona_01

USS Arizona. Ez az elöregedett csatahajó a Pearl Harbour elleni támadás legtragikusabb szereplője volt. Páncéltörő időzített robbanófejjel ellátott bombát dobott le rá egy japán bombázó repülőgép. A lőszerraktárban berobbant szerkezet az egész hajót a magasba repítette, 1177 tengerész halt meg azonnal. Napjainkban a roncsa fölé helyezett emlékmű tiszteleg a támadásban elesettekre és az emlékmű végében elhelyezett szentélyben olvasható az elesettek neve.
uss Arizona_01
uss arizonacarabott02

USS Arizona egy szép makettje.
uss...
uss arizonacarabott03

USS Arizona. A hátsó lövegtornyokra szerelt katapultról indították a kis felderítő hidroplánokat.
uss...
uss arizonacarabott04

USS Arizona. Jól megfigyelhető az erődítmény szerű árboc. Az első világháború után ennél extrémebb megoldású árboc rendszer volt a spirálisan tekeredő, egymást keresztező hálós rendszerű, vastag árboc illesztés, amely 1941-ben még megtalálható volt számos amerikai csatahajón.
uss...
uss arizonacarabott06

USS Arizonna. A tatnál a daru segítségével történt a hidroplán beemelése a fedélzetre.
uss...
uss arizonacarabott05

USS Arizona. A csatahajó oldalán erős páncélzat volt.
uss...
uss california bb44-02

USS California 1941. Ez a makett mutatja a korábban említett érdekes kivitelezésű árbocokat. A Pearl Harbour elleni támadáskor megsérült, ám sikerült kijavítani. Jelentős átépítésen ment át 1942-43-ban.
uss california bb44-...
uss CaliforniaLate02

USS California az átépítése után. Ami a leginkább változott: a légvédelem fokozása érdekében rengeteg gépágyút építettek be, leszerelték a régi árbocokat, megvastagították a páncélzatát és radarral szerelték fel.
uss CaliforniaLate02
uss Californias01

USS California 1941 és 1944. Összehasonlítás.
uss Californias01
uss cv2 lex 020202

USS Lexington. Ez a hatalmas repülőgép hordozó eredetileg csatacirkálónak épült. Hossza meghaladta a 270 métert. Testvérhajójával az USS Saratógával képezték az Egyesült Államok haditengerészetének gerincét 1941-ig. A Korall-tengeri csatában (1942. május) semmisült meg, amikor japán zuhanóbombázók csaptak le rá. A szerény légvédelem kevés volt a japán repülőgépekkel szemben.
uss cv2 lex 020202
uss cv2 Lexington_01

USS Lexington az 1930-as évek végén.
uss cv2 Lexington_01
uss cv2 lex-p-21

USS Lexington 1942-es állapot.
uss cv2 lex-p-21
uss cv9 Essex_Class

Az Essex osztályú amerikai repülőgép hordozó. Első tagja az 1942 második felében szolgálatba állt USS Essex (CV-9), majd követte sok-sok társa. Ezek a hordozók képezték az amerikai haditengerészet gerincét 1943-tól. Több tucat harcolta végig a csendes-óceáni térséget. Súlyos kamikaze támadásokat is sikeresen vészeltek át, egy sem süllyedt el. Emlékezetes volt az USS Franklin (CV-13) esete, amikor 1944 októberében több kamikaze támadást is szenvedett, a hajóban robbanások sorozata tett kárt, több, mint 800 tengerész halálát okozva. Mégis sikerült megmenekülnie a hajónak és elvontatták. az eset jól példázta, milyen harcedzett és kiváló konstrukció volt az Essex hordozó.
uss cv9 Essex_Class
uss cv-9a

USS Essex (CV-9). Mint az angol nyelvű szöveg is mutatja, osztályának 17 tagja harcolta végig a második világháborút. Sokuk egészen az 1980-as évekig szolgált.
uss cv-9a
USS Washington02

USS Washington lövegtornya.
USS Washington02
bofors aa

A híres Bofors négycsövű légvédelmi ágyú. Ez az egység képezte az amerikai hadihajók légvédelmének gerincét. Repülőgép hordozóikra is több tucatot építettek be.
bofors aa
kirish01

IJN Kirishima. A japán csatahajó jellegzetes felépítésével elárulja, hogy hol készült. A Kongo osztály tagjaként szolgálta a japán érdekeket. Még az első világháború előtt, a Kongot a britektől vették meg, amelyet aztán átépítve szolgálatba állított a császári Japán Haditengerészet. Később még három hajóval gazdagította osztályát. (Kongo, Hiei, Haruna, Kirishima). Az 1930-as években jelentős átépítették, magas pagodát kapott, légvédelmi fegyverzettel látták el. 1942 november 18-án került hullámsírba, amikor tűzpárbajt vívott az amerikai cirkálókkal Guadalcanalnál.
kirish01
kongo 

IJN Kongo 1944 körül. Az első modern csatahajója Japánnak. Eredetileg csatacirkálónak tervezték, majd Yuzuru Hiraga mérnök átépíttette gyorsjáratú csatahajónak. 360 mm-es hajóágyúi félelmetesek voltak.
kongo
mutsu 1920 

Az épülő Mutsu csatahajó 1920 körül. Testvérhajójával, a Nagatóval együtt a japán csatahajók egyik leütőképesebb tagjai.
mutsu 1920
nagato 1931 

Nagato 1931-ben. A híres csatahajó túlélte a második világháborút. Az amerikai tengerészet lefoglalta. 1946-ban a Bikini-szigeteknél végrehajtott atombomba teszt során pusztult el.
nagato 1931
yamato 309034275_8919a25a75_o

Minden idők legnagyobb csatahajója, a Yamato. Erős légvédelemmel ruházták fel, amint ez a szép makett is mutatja.
yamato...
yamato 5

A Yamato hatalmas, 460 mm-es lövegei. Hármas elrendezésben a három lövegtorony hordozta őket. Egy torony tömege annyit nyomott, mint egy romboló vagy torpedónaszád.
yamato 5
yamplan1

Yamato felülnézete. Hossza 266 méter, sélessége 38 méter. Óriás!!!
yamplan1
yamato

Yamato felülnézete ismét.
yamato
yamato01

Yamato
yamato01
Yamato_bridge_01

Yamato parancsnoki tornya.
Yamato_bridge_01
yamato

Az óriás.
yamato
yamato 1944 

Ritka fotók egyike a Yamatóról 1944.
yamato 1944
yamato00

Yamato oldalnézete.
yamato00
yamash01

IJN Yamashiro. Ennek a japán csatahajónak volt minden bizonnyal a legszebb pagodája. 1944. október végén süllyedt el a Surigao-szorosnál testvérhajójával, az IJN Fusóval együtt.
yamash01
Yamashiro 944pagoda1

Yamashiro pagoda.
Yamashiro 944pagoda1
Yamashiro 945pagoda2

Yamashiro pagoda 2.
Yamashiro 945pagoda2
hosho 1922 

IJN Hosho 1922. Japán első hordozója.
hosho 1922
akagi 008b

IJN Akagi. A Császári Japán Haditengerészet zászlóshajója, 1942. június 4-én veszett el a Midway-i csatában.
A csata a tengeri hadviselés fontos eseményének számított. 1941. december 7-én nem sikerült megsemmisíteni az amerikai hordozókat Pearl Harbournál a japánoknak. Yamamoto admirális ezért mindenképpen szét akarta zúzni a még meglévő amerikai egységeket, ehhez azonban el kellett foglalni a Japán és Pearl Harbour között félúton elhelyezkedő amerikai támaszponttal megerősített Midway-t, ahonnan aztán kényelmesen indíthattak volna elsöprő erejű támadást Pearl ellen. Az amerikaiak megfejtették egy csel segítségével, hogy a japánok Midway ellen készülődnek (legendás AF nevű helység, tudni illik az amerikaiak nem tudták pontosan melyik célterületet jelenti a japánok AF kódjelű helysége, ezért azt a hamis rádióüzenetet adták le, lehallgatható hullámhosszon, hogy AF ivóvíz készlete fogytán. Ezt rögtön továbbította a japán hírszerzés, amelynek üzeneteit az amerikaiak képesek voltak megfejteni. Így aztán sikerült az amerikaiaknak pontosan kideríteni, hol is lesz a japán támadás).
A japánok 4 hordozójukat is a térségbe vezényeltek Chuichi Nagumo parancsnokságával. Akagi, Kaga, Soryu, Hiryu. nem is sejtették, hogy az amerikaiak várják őket. ádáz küzdelem alakult ki a két fél között, az amerikaiak rengeteg repülőgépet és embert veszítettek, már-már vesztésre álltak, amikor az USS Enterprise hordozó Dauntless zuhanóbombázó raja felfedezte a japán hordozókat. Ekkor 5 perc alatt 3 japán hordozóval azonnal végeztek, a negyedikkel délután. megfordították a háború menetét, kiegyenlítődtek így az erőviszonyok. japán sohasem tudta pótolni azt a nagy tapasztalattal és minőséggel felruházott pilóta -és hajózó állományt, amelyet Midway-nél veszített el.
akagi 008b
akagi 1l0070221t2

IJN Akagi a húszas-harmincas évek fordulóján. Eredetileg három fedélzettel látták el, hasonlóan, mint a brit Furious, Glorious és Courageous hordozókat.
akagi 1l0070221t2
akagi 

IJN Akagi 1941-ben. A japán repülőgép hordozók érdekessége az oldalra szerelt kémények, valamint az ernyőszerű alátámasztásos rendszer, amely olyan hatást keltett, mint egy japán ernyős virág.
akagi
kaga 

IJN Kaga, 1941. Az Akagi mellett a legfontosabb hordozója Japánnak. Midway-nél érte utol végzete. 4 bombatalálat következtében azonnal megsemmisült.
kaga
hiryu

IJN Hiryu. A negyedikként elsüllyesztett japán hordozó Midway-nél. 1937-ben állt szolgálatba. Az tette különlegessé, hogy parancsnoki tornya bal oldalon kapott helyet, akárcsak az Akagi esetén.
hiryu
soryu

IJN Soryu. A harmadikként elsüllyesztett japán hordozó Midway-nél. 1935-ben állt szolgálatba, a Hiryu testvérhajója, némileg eltértek egymástól.
soryu
taiho01

IJN Taiho. Japán legsikeresebb hordozója volt, ennek ellenére rövid életűnek bizonyult. 1944 június 19-én, Ozawa zászlóshajójaként amerikai tengeralattjárók süllyesztették el a Filippínó-tengeri csatában, a Mariana-szigetek térségében. Ebben az ütközetben a japánok összesen 9 hordozójukat vetették be, melyből hármat elsüllyesztettek az amerikaiak, többet pedig súlyosan megrongáltak. olyan sok repülőgépet vesztett japán a csatában, hogy az amerikaiak pulykavadászathoz hasonlították az eseményt.
taiho01
sentoku 

Japán tengeralattjáró, az I-400. Repülőgépeket is képes volt szállítani, indítani fedélzetéről.
sentoku
Bismarck 01 1940

DKM Bismarck. A német haditengerészet gyöngyszeme. A pusztításra tervezték. Elrettentő erőnek Nagy-Britanniával szemben. 250 méteres hosszúságával óriásnak számított. Rövid, ám annál kalandosabb életet mondhatott magáénak. Egyetlen missziója az első és utolsó is egyben. 1941 májusának hírei róla szóltak. Norvégiai, izlandi vizeken hajózva igyekezett rettegésben tartani a brit hajókonvojokat. A brit admiralitás árnyékként követte. Élén a Hood csatacirkálóval. Az óriások csatája elkerülhetetlen volt. HMS Hood feat DKM Bismarck, Nagy-Britannia feat Németország. a jelképek csatájának első felvonását a Bismarck nyerte. 1941. május 24-én a Hood-ot ért végzetes találat berobbantotta annak lőszerraktárát és percek alatt hullámsírba küldte a britek büszkeségét, három túlélőt hagyva az utókornak. A Bismarck megsérülve tovább haladt, pontosabban menekült a biztonságot jelentő francia vizek felé. Ám célját nem érte el. HMS Ark Royal repülőgép hordozó támadóhullámot indított ellene, melybe bekapcsolódtak a brit haditengerészet hajói is. HMS Prince of wales, HMS Rodney, HMS Repulse, hogy a legismertebbeket említsük. A kitartó vadászatnak meg lett az eredménye. 1941 május 27-én a németek hajója is hullámsírba ment. A két hajó roncsát a lelkes mélytengeri kutató, Robert Ballard találta meg.
Bismarck 01 1940
bismarck

A rettenthetetlen Bismarck.
bismarck
scharn

A németek másik gyermeke, a DKM Scharnhorst csatacirkáló. A pompás hajó testvérével, a Gneisenauval együtt portyázott sokáig az atlanti vizeken, félelemben tartva a konvojok életét. Mindkét hajót légitámadás ért, előbb a Scharnhorstot 1943-ban nyílt vízen, melyben nagy szerepet vállalt a HMS Duke oy York brit csatahajó. A Gneisenaut hazai kikötőben rongálták meg.
scharn
Gneisenau1942

Gneisenau
Gneisenau1942
7 DasBoot(Rochelle).jpeg

Amiért a német haditengerészetet félelmetesnek tartották: das Boot. az U-96-os kifut a francia La Rochelle tengeralattjáró bázisról portyára.
7 DasBoot(Rochelle)....
7 planstypeVIIC

A német type VII uboot volt a legnagyobb darabszámban legyártott tengeralattjáró. Maximális termelést a német hajógyárak 1944-ben produkáltak. ilyen típusú uboot volt a legendás U-47. Günther Prien kapitánnyal, aki 1939 végén a skóciai Scapa Flow kikötőben elsüllyesztette a HMS Royal Oak brit csatahajót. A Das Boot film főszereplője, az U-96-os is ebbe a típusba tartozott. Számos variáns épült, legnagyobb példányszámban a type VII/C, valamint ennek tovább fejlesztett változata, a type VII/C-41-es, amelyet levegőztetővel láttak el.
A Revell gyönyörű, 1/72-es makettjeiből szépen megépíthetőek.
7 planstypeVIIC
7 submarine_u-99_big

U-99-es hasítja az atlanti vizeket.
7 submarine_u-99_big
7 TipoVII-Big

Type VII/B, hossza 67,6 méter.
7 TipoVII-Big
bandiera 

Az olasz tengeralattjárók a kevésbé ismert területei közé tartoznak a második világháborúnak. a Földközi-tengeren azonban nekik voltak a legjobb és legnagyobb tengeralattjáróik, mint ahogy a képen látható Bandiera is mutatja.
bandiera
brin rys-brin

Olasz Brin osztályú tengeralattjáró. 
Sommergibile italiano. É il tipo di Brin.
brin rys-brin
liuzzi ship-liuzzi

Questo sommergibile era il tipo di Generale Liuzzi. A Liuzzi osztály tengeralattjárói voltak az egyetlen atlanti vizekre tervezett hajói az Olasz Haditengerészetnek (Regia Marina d
liuzzi ship-liuzzi
roma31

A Regia Marina d
roma31